Latvijas tautsaimniecība sekmīgi atgūstas pēc globālā Covid-19 pandēmijas satricinājuma. Vienlaikus lielākais izaicinājums šobrīd ir palielināt tautsaimniecības produktivitāti, veicināt eksportu pašreizējos sarežģītajos apstākļos un mazināt nevienlīdzību. Tāds ir galvenais secinājums šodien, 9. martā, Rīgā prezentētajā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veidotajā Ekonomikas pārskatā par Latviju. Pārskata prezentācijas pasākumu atklāja OECD Ģenerālsekretārs Matiass Kormans (Mathias Cormann) un Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
OECD Ekonomikas pārskats par Latviju ir ļoti vērtīgs, tas būs palīgs ikdienas darbos valdībai un politikas veidotājiem. Tas palīdzēs Latvijai veiksmīgāk īstenot ekonomikas politiku un jau uzsāktās strukturālās reformas, kas ir tik ļoti svarīgas ilgtspējīgas ekonomikas izaugsmes un konkurētspējas nodrošināšanai,” Ekonomikas pārskata par Latviju prezentācijā uzsvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
2022. gada Ekonomikas pārskatā par Latviju OECD eksperti izvērtējuši situāciju Latvijas ekonomikā, galveno reformu īstenošanas procesu un Latvijas tautsaimniecības izaicinājumus, kā arī snieguši rekomendācijas turpmākās izaugsmes sekmēšanai. Ekonomikas pārskatā norādīts, ka, neskatoties uz Covid-19 pandēmijas ietekmi, Latvijas izaugsmes tempi ir bijuši labāki nekā vidēji Eirozonā un Eiropas Savienībā, un ienākumi uz vienu iedzīvotāju turpina palielināties. Taču, ņemot vērā globālās tendences un pašreizējo situāciju Ukrainā, tiek prognozēts, ka Latvijas tautsaimniecības izaugsmes temps un eksporta iespējas piebremzēsies. OECD uzsvērusi, ka Latvijai nepieciešams lielāku izmanību pievērst ienākumu nevienlīdzības mazināšanai un produktivitātes palielināšanai, lai arī turpmāk nodrošinātu izaugsmi, konkurētspēju un iedzīvotāju labklājības pieaugumu. OECD eksperti iesaka turpināt pilnveidot darba tirgu un paplašināt nodarbināto iekļaušanās iespējas tajā, pievērst uzmanību veselības sistēmas attīstībai, risināt ar vidi un klimata mērķu sasniegšanu saistītos jautājumus, kā arī veicināt investīcijas un atbalstīt inovācijas un prasmju pilnveidošanu, lai tās veicinātu uz eksporta balstītu Latvijas izaugsmi.
Esmu gandarīts, ka pārskatā iekļautās OECD rekomendācijas saskan ar Latvijas valdības prioritātēm un valdības rīcības plānu. Latvijas valdība jau īsteno virkni pasākumu pārskatā minētajos politikas virzienos. Tāpat tuvākajos gados Latvijas ekonomikā ieplūdīs būtiskas investīcijas no Eiropas Savienības struktūrfondiem un Atveseļošanās fonda, lai nodrošinātu vides ilgtspēju, veicinātu digitālo transformāciju, mazinātu nevienlīdzību, uzlabotu veselības aprūpi, veicinātu ekonomikas transformāciju un īstenotu produktivitātes reformu, kā arī stiprinātu likuma varu,” uzsvēra ekonomikas ministrs.
2022. gada OECD Ekonomikas pārskatā par Latviju tika padziļināti vērtēta Latvijas eksporta dinamika un ar eksportu saistītie jautājumi. OECD uzskata, ka galvenie izaicinājumi Latvijas eksporta sekmīgai attīstībai ir saistīti ar darba tirgum nepieciešamo cilvēkresursu nodrošināšanu, kas ļautu paplašināt ražošanu un ieiet jaunos eksporta tirgos ar jauniem un inovatīviem produktiem, kā arī labvēlīgas uzņēmējdarbības vides attīstību, sekmējot iespējas investīciju pieaugumam un uzņēmumu attīstībai. Lai Latvija varētu balstīt savu izaugsmi uz eksporta pieaugumu, pēc OECD domām, Latvijai nepieciešams mazināt ienākumu nevienlīdzību, risināt reģionālās atšķirības, uzlabot mājokļu pieejamību. Tāpat Latvijai nepieciešams turpināt uzlabot tieslietu sistēmas efektivitāti, turpināt reformu īstenošanu veselības aprūpē, pilnveidot pensiju sistēmu, kā arī stiprināt izglītības, zinātnes un inovācijas sistēmu.
Ekonomikas pārskatā par Latviju iekļautās OECD ekspertu rekomendācijas skar:
- fiskālo politiku un nodokļu sistēmu;
- veselības aprūpi;
- sociālās palīdzības sistēmu un pensijas;
- reģionālās attīstības jautājumus un mājokļu politiku;
- enerģētikas, transporta un vides politiku;
- izglītības un zinātnes politiku;
- institucionālās vides uzlabošanas politiku (ēnu ekonomikas un korupcijas apkarošana).
Šādi OECD pārskati tiek publicēti reizi divos gados; 2022. gada Ekonomikas pārskats par Latviju ir jau ceturtais pārskats (pirmais pārskats tika publicēts 2015. gada februārī). OECD mērķis ir sniegt valdībām palīdzību, nodrošinot tās ar iespējami labāko analīzi, pētījumiem, rekomendācijām un risinājumiem gandrīz ikvienā ekonomiskās politikas jomā.
OECD Ekonomikas pārskata par Latviju kopsavilkums (latviešu valodā).
2022. gada OECD Ekonomikas pārskats par Latviju (angļu valodā), kopsavilkums un preses relīze publicēta OECD tīmekļa vietnē.
Pārskata prezentācijas pasākuma, t.sk. ekspertu diskusijas, ieraksts latviešu valodā.
Pārskata prezentācijas pasākuma, t.sk. ekspertu diskusijas, ieraksts angļu valodā.
Fotogalerija- https://flic.kr/s/aHBqjzFgfE
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa