""

#84 | 2025.gada aprīlis

Pēc pandēmijas krīzes, kad 2021.gadā IKP Latvijā pieauga par 6,9 %, izaugsme 2022.gadā palēninājās līdz 1,8 %. Ekonomikas attīstību 2022.gadā būtiski ietekmēja Krievijas iebrukums Ukrainā, kas izraisīja piegāžu ķēžu pārrāvumus, energoresursu un pārtikas cenu kāpumu, kā arī globālā pieprasījuma samazināšanos.

Neskatoties uz to, ka 2023.gadā ekonomikas attīstību turpināja ietekmēt ģeopolitiskā situācija un nenoteiktība, augstās cenas un banku procentu likmju celšanās, IKP pieauga par 2,9 %. 2023.gadā saruka privātais patēriņš, eksports un imports, bet pieauga valsts patēriņš un investīcijas.

2024.gadā situācija ekonomikā, lai arī inflācijas tempi stabilizējās, nelabvēlīgās ārējās vides dēļ bija stagnējoša. IKP saruka par 0,4 %. Pieauga privātais un valsts patēriņš, kamēr atslābums bija vērojams Latvijas ārējās tirdzniecības plūsmās, kā arī investīciju dinamikā.

Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2025.gadā ekonomiskā aktivitāte atkal sāks pieaugt. Izaugsmi veicinās globālās ekonomiskās vides uzlabošanās, kas sekmēs aktivitātes atjaunošanos Latvijas eksportā.

Situāciju eirozonā, tostarp Latvijā, uzlabos arī zemākas procentu likmes, kas palīdzēs stiprināt patēriņu, nekustamā īpašuma tirgu un būvniecību. Būtisku ietekmi uz Latvijas ekonomiku atstās arī ES fondu investīciju pieaugums, kā arī veiktās reformas konkurētspējas stiprināšanā, tostarp zemāki darbaspēku nodokļi. Tomēr pastāv arī riski, kas saistīti ar ģeopolitisko situāciju un ASV valdības plāniem paaugstināt muitas tarifus importam.

Ekonomikas tālākā attīstība vidēja termiņa periodā ir atkarīga no situācijas ārējā vidē un reformu gaitas. Lielākais Latvijas izaugsmes risks saistīts ar globālās ekonomikas attīstību, īpaši ģeopolitisko situāciju. Svarīga ir arī ES kopējās ekonomikas telpas turpmākā attīstība. Latvijas ekonomiskās priekšrocības vidējā termiņā galvenokārt balstīsies uz panākto makroekonomisko stabilitāti, kā rezultātā ir uzlabojušies Latvijas kredītreitingi, kā arī uz plānoto ES atbalsta programmu efektivitāti un uzlabojumiem uzņēmējdarbības vidē. Ieilgstot karam Ukrainā, ekonomikas atveseļošanās tempi varētu būt lēnāki.

Latvijas ekonomikas konkurētspējas priekšrocības pamatā balstās uz tehnoloģiskiem faktoriem, ražošanas efektivitātes uzlabošanu un inovācijām, mazākā mērā – uz zemu atalgotu darbaspēku un zemām resursu cenām; vidēja termiņa periodā Latvijas izaugsmes tempi potenciāli var sasniegt 4–5 % pieaugumu gadā.

 

Ar iepriekšējiem apskatiem un citām publikācijām par tautsaimniecības attīstību var iepazīties šeit...