Konkurence
Ekonomikas ministrija izstrādā normatīvos aktus un īsteno politiku jautājumos, kas saistīti ar konkurenci, ievērojot Latvijas tautsaimniecības intereses un Eiropas Savienības iekšējā tirgus prasības. Galvenā no institūcijām, kas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam īsteno valsts politiku konkurences attīstības un aizsardzības jautājumos ir Konkurences padome.
Konkurences padome (www.kp.gov.lv)
Konkurences padome ir Ministru kabineta pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas darbojas saskaņā ar Konkurences likumu un citiem normatīvajiem aktiem. Konkurences padomi izveido Ministru kabinets, un tās institucionālā pārraudzība tiek īstenota ar ekonomikas ministra starpniecību.
Konkurences padome ir neatkarīga iestāde, kas sastāv no neatkarīgas koleģiālas lēmējinstitūcijas – padomes – un Izpildinstitūcijas.
Konkurences padomes galvenais darbības virziens ir konkurences politikas īstenošana, savukārt iestādes mērķis ir nodrošināt iespēju katram tirgus dalībniekam veikt ekonomisko darbību brīvas un godīgas konkurences apstākļos, kā arī veicināt konkurences attīstību visos tautsaimniecības sektoros sabiedrības interesēs.
Tāpat Konkurences padome saskaņā ar Konkurences padomes konsultatīvās padomes nolikuma 23. punktu nodrošina konsultatīvās padomes sekretariāta funkcijas.
Tirdzniecība
Ekonomikas ministrija izstrādā normatīvos aktus un izstrādā un īsteno politiku jautājumos, kas saistīti ar iekšējās tirdzniecības regulēšanu, elektronisko komerciju, ievērojot Latvijas tautsaimniecības intereses un Eiropas Savienības iekšējā tirgus prasības.
Saistību tiesības tirdzniecības darījumos vispārīgi tiek reglamentētas Civillikumā. Tāpat ikvienam komersantam sava komercdarbība jāveic saskaņā ar to vispārējo tiesību normu kopumu, kas noteikti Latvijas Republikas normatīvajos aktos un veido komercdarbības vides tiesisko regulējumu.
Jāievēro prasības attiecībā uz:
- komercdarbības reģistrēšanu un veikšanu;
- finanšu plūsmas uzskaiti un nodokļu nomaksu;
- gada pārskatu iesniegšanu;
- darba devēja un darbinieka darba tiesiskajām attiecībām;
- darba aizsardzību darba vietā;
- sanitāro normu ievērošanu komercdarbības veikšanas vietā;
- būvnormatīvu un ugunsdrošības prasībām;
- godīgas konkurences ievērošanu;
- patērētāju tiesību ievērošanu u.c.
Papildus Civillikumam, tirdzniecību regulē arī Patērētāju tiesību aizsardzības likums.
2010.gada 1.jūnijā stājās spēkā Ministru kabineta 2010.gada 12.maija noteikumi Nr.440 „Noteikumi par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību”, kuros ir reglamentēta ielu tirdzniecības un tirgu organizēšanas kārtība.
Biežāk uzdotie jautājumi:
Šajā apakšnodaļā apkopoti pašvaldību biežāk uzdotie jautājumi par Ministru kabineta 2010.gada 12.maija noteikumiem Nr.440 „Noteikumi par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību” (Tirdzniecības noteikumiem) un to piemērošanu.