Dokuments

Ekonomikas ministrija sadarbībā ar citām ministrijām, institūcijām, ir sagatavojusi desmito Progresa ziņojumu par Latvijas nacionālās reformu programmas īstenošanu (turpmāk – Progresa ziņojums) un šā gada 13.aprīļa sēdē ar to iepazīstināja Ministru kabinetu.

Šā gada Progresa ziņojumā ir atjaunots vidēja termiņa makroekonomiskais scenārijs saskaņā ar Latvijas Stabilitātes programmu, izvērtēts Latvijas progress 2020. gada ES Padomes rekomendāciju izpildē, kā arī sniegts īss Latvijas progresa apraksts Eiropa 2020 stratēģijas mērķu un ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā.

“Neraugoties uz sarežģījumiem globālajā situācijā saistībā ar Covid-19 izraisīto pandēmiju, Latvijas eksporta pieaugums turpina palielināties un arī ekonomikas kritums pagājušajā gadā bija būtiski mazāks nekā tika prognozēts Covid-19 krīzes sākumā. Mūsu ekonomikas attīstību noteica gan visai veiksmīgā slimības pirmā uzliesmojuma pārvarēšana pērnā gada pavasarī, gan ekonomikas atbalsta pasākumi un labvēlīgā ekonomikas struktūra, kad ražojošās nozares praktiski nepiedzīvoja izlaides apjomu kritumu,” atzīst ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Progresa ziņojums parāda, ka visu ES Padomes rekomendāciju īstenošana ir procesā, vienlaikus savas korekcijas mērķu sasniegšanā ievieš vīrusa Covid-19 pandēmija.

Lai mazinātu Covid-19 ietekmi uz tautsaimniecību un sabiedrības labklājību tiek nodrošināts ievērojams atbalsts iedzīvotājiem un uzņēmējiem esošās Covid-19 krīzes pārvarēšanai. Šim mērķim 2020. gadā piešķirtais atbalsts uzņēmumiem un iedzīvotājiem veidoja 1,3 mljrd. eiro jeb 4,5% no IKP. Pašreiz apstiprinātie atbalsta pasākumi paredz, ka atbalsts 2021. gadā būs 2,9 mljrd. eiro jeb 9,6% no IKP un 2022. gadā 0,1 mljrd. eiro jeb 0,3% no IKP.

Atjaunotais vidēja termiņa makroekonomiskais scenārijs rāda, ka Latvijas ekonomikas attīstību vēl līdz pat 2021.gada vidum turpinās negatīvi ietekmēt Covid-19 izplatība, bet pēc tam, atceļot lielāko daļu ierobežojumu, ekonomikas izaugsme strauji sāks atjaunoties. Attiecīgi tiek prognozēts, ka ekonomikas izaugsme šogad veidos 3,0% un 2022.gadā 4,5%. Ekonomikas izaugsmi 2021.gadā nodrošinās gan privātā patēriņa pieauguma atjaunošanās, gan investīciju pieaugums, kas ir saistāms ar ES daudzgadu budžetu 2021.-2027.g., Atveseļošanas un noturības mehānismu ietvaros un Rail Baltica projekta īstenošanu.  Šogad izaugsmi nodrošinās arī eksporta kāpums.

Ar mērķi veicināt investīcijas tautsaimniecībā un uzņēmējdarbībā, kā to arī paredz ES Padomes rekomendācijas Latvijai, ir izstrādātas un uzlabotas 17 atbalsta programmas Covid-19 ietekmēto uzņēmumu atbalstam. Atbalsta programmu portfelis kopā ietver atbalstu uzņēmumu darbības saglabāšanai un nodarbināto noturēšanai, attīstībai, apmācībām, inovācijām un eksporta veicināšanai.

Viena no valdības galvenajām prioritātēm nodokļu jomā ir darbaspēka nodokļu sloga mazināšana, tāpēc ik gadu tiek veikti pasākumi šī mērķa īstenošanai. Arī Covid-19 krīzes laikā uzmanība joprojām tiek vērsta uz darbaspēka nodokļu sloga samazināšanu, caur nodokļu politikas pasākumiem sniedzot atbalstu iedzīvotājiem.

Progresa ziņojumā sniegta arī informācija par ES Padomes rekomendāciju izpildi attiecībā uz veselības aprūpes sistēmas stiprināšanu, sociālā drošības tīkla uzlabošanu, aktīvas nodarbinātības politikas pasākumiem, darbu pie pieaugušo izglītības sistēmas uzlabošanas un reformām izglītības jomā, kā arī ieguldījumiem ar mērķi veicināt Latvijas pārkārtošanos uz zaļo un digitālo ekonomiku.

Latvija arī turpina pildīt ES Padomes rekomendāciju attiecībā uz noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas regulējuma stiprināšanu, un pēdējos gados ir ievērojami uzlabota likumdošana šajā jomā.  .

Ņemot vērā augstākminēto, var secināt, ka kopumā 2020.gada ES Padomes rekomendāciju izpildē sasniegts labs progress. Latvija ir sasniegusi gandrīz visus “Eiropa 2020” stratēģijas mērķus, izņemot mērķi, kas attiecas uz ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā (R&D).

Progresa ziņojumu Ekonomikas ministrija gatavo katru gadu, lai nodrošinātu ikgadējā ES ekonomikas politikas koordinācijas un uzraudzības cikla – tā saucamā Eiropas semestra – norisi. Progresa ziņojums ir cieši saistīts ar Finanšu ministrijas sagatavoto Latvijas Stabilitātes programmu 2021.-2024.gadam. Eiropas Komisija vērtē abu programmu īstenošanu, un uz tā pamata nāk klajā ar priekšlikumiem par ES Padomes rekomendācijām. Latvijai abi dokumenti ir jāiesniedz Eiropas Komisijā līdz 15.aprīlim.

Vairāk ar 2021.gada Progresa ziņojumu par Latvijas nacionālās reformu programmas īstenošanu var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv