2020. gada pirmajos sešos mēnešos Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pieņēmis 10 lēmumus par tiesību atcelšanu elektroenerģijas ražotājiem, kas pārdod elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros. BVKB pieņemto lēmumu rezultātā valstij šogad izdevies ietaupīt aptuveni 1,22 milj. eiro, bet visa plānotā elektroenerģijas ražotāju atbalsta perioda ietvaros šī summa veido 14,63 milj. eiro.
Septiņām elektrostacijām atļaujas atceltas par pārkāpumiem, savukārt vēl trīs elektrostaciju īpašnieki no valsts atbalsta atteikušies paši.
Ekonomikas ministra Jānis Vitenbergs uzsver: “Ekonomikas ministrijas (EM) prioritāro pasākumu ietvaros ir OIK atcelšana, no 2021. gada elektroenerģijas valsts atbalsta izmaksas sedzot tikai no valsts budžeta, tādējādi izņemot slogu no iedzīvotāju un uzņēmēju rēķiniem. Gaidām Saeimas lēmumu par iepriekš iesniegtajiem priekšlikumiem Elektroenerģijas tirgus likumā par OIK atcelšanu. Vienlaikus mums ir jāturpina esošo OIK staciju uzraudzība un kontroles sistēmas sakārtošana. Kopš šī gada janvāra, kad OIK staciju uzraudzības funkcijas tika nodotas BVKB, ir tiesiski noteiktas stingrākas prasības atbalsta saņēmējiem. Šobrīd EM strādā pie papildu grozījumiem noteikumos, lai pilnveidotu un uzlabotu OIK staciju uzraudzības regulējumu. Bet jau šobrīd redzam, ka ieviestās prasības un BVKB aktīvā rīcība ir rezultējusies ar to, ka negodprātīgi komersanti paši atsakās no atbalsta, kas, savukārt, ietaupa valsts budžetu.”
“Pēdējā laikā sperti būtiski soļi, lai stiprinātu uzraudzību un nodrošinātu, ka valsts atbalstu saņem tikai godprātīgie uzņēmumi. BVKB veiktie elektrostaciju gada pārskatu izvērtējumi parāda tendenci – ar 2019. gada jūniju, kad uzņēmumiem kļuva obligāts pienākums iesniegt elektrostacijas principiālo elektriskā pieslēguma shēmu, strauji audzis tieši koģenerācijas staciju enerģijas pašpatēriņš. Tas liek īpaši rūpīgi palūkoties uz šo uzņēmumu līdzšinējo darbību biroja turpmāko lēmumu kontekstā,” atklāj biroja direktore Svetlana Mjakuškina. Viņa arī norāda, ka BVKB turpinās staciju padziļinātās pārbaudes, pievēršot uzmanību pašpatēriņam un lietderīgās siltumenerģijas izlietojumam, tāpēc uzņēmumi ir aicināti sakārtot savu saimniecību.
Šogad BVKB veicis klātienes pārbaudes 20 elektrostacijās, konstatējot 24 dažādus pārkāpumus, tajā skaitā piecās elektrostacijās atklātas nepilnības uzskaites sistēmās, piemēram, nav uzstādīti mēraparāti. Savukārt deviņas elektrostacijas neatbilst enerģētikas jomas prasībām (piemēram, konstatētas neatbilstības elektriskajos pieslēgumos). Vēl septiņi pārkāpumi fiksēti par darba drošības noteikumu neievērošanu un trijās stacijās konstatētas neatbilstības līgumā ar publisko tirgotāju norādītajai elektriskajai jaudai.
Šajā laika posmā birojs ir izvērtējis arī 143 elektrostaciju iesniegtos gada pārskatus par 2019. gadu un izteicis 15 brīdinājumus, tajā skaitā 10 par pārskatu neiesniegšanu un 5 par elektroenerģijas izlietojuma nenodrošināšanu elektrostacijas vajadzībām jeb pašpatēriņu.
Tāpat birojs pārbaudījis, vai 275 uzņēmumiem nav izveidojušies nodokļu parādi, kā rezultātā 27 uzņēmumi saņēmuši brīdinājumus par parādsaistību nokārtošanu pret valsti. Vēl pirmajā pusgadā BVKB nodrošinājis elektroenerģijas ražošanai piešķirtā valsts atbalsta izlietošanas uzraudzības nodevas iekasēšanu 288 tūkstošu eiro apmērā.
Kopumā BVKB pārraudzībā ir 328 elektrostacijas, no tām 135 hidroelektrostacijas, 51 vēja elektrostacija, 42 enerģiju ražo no biomasas, 50 no biogāzes un 50 no dabasgāzes. Šogad valsts atbalsts beigsies astoņām elektrostacijām.
Kopš 2020. gada 1. janvāra BVKB ir atbildīgs par elektroenerģijas ražotāju uzraudzību un kontroli, kam piešķirtas tiesības pārdot elektrostacijā saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, vai tiesības saņemt garantētu maksu par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu.
Infografika: BVKB 2020. gada 1. pusgada darba rezultāti elektroenerģijas obligātā iepirkuma mehānisma uzraudzībā un kontrolē
Informāciju sagatavoja:
Jūlija Eizenberga, Būvniecības valsts kontroles biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: Julija.Eizenberga@bvkb.gov.lv, tālrunis: 67013327, 29482328