Ministru kabinets š.g. 3. maija sēdē apstiprināja grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā un virza to pieņemšanai Saeimā.
Šobrīd Latvijā pēc palīdzības ir vērsušies vairāk kā 26 tūkst. Ukrainas civiliedzīvotāji, kas ierodas Latvijā patvēruma meklējumos dēļ Krievijas izraisītā bruņotā konflikta Ukrainā. No šīm personām izmitinātas ir vairāk kā 9000 personas. Ņemot vērā, ka ir pārsniegts sākotnēji prognozētais Ukrainas civiliedzīvotāju skaits, nepieciešams piedāvāt plašāku risinājumu izmitināšanas un ēdināšanas jautājumā.
“Latvijas iedzīvotāji ir izrādījuši lielu pretimnākšanu un rūpes, savās mājās uzņemot Ukrainas civiliedzīvotājus, kas bēg no Krievijas izraisītā kara. Vienlaikus šāda palīdzība rada arī papildu izmaksas mājsaimniecībām, tādēļ ir rasts risinājums, lai finansiāli atbalstītu tās mājsaimniecības, kas bez maksas izmitina savās mājās bēgļus,” norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
“Tādejādi valsts nodrošinās stabilitāti Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanas turpināšanai, tiem bēgļiem, kam vēl nav izdevies atrast savu pastāvīgo mājokli. Apstiprinātais likumprojekts uzlabos Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanas efektivitāti, gan palielinot kopējo bēgļu uzņemšanas kapacitāti, gan vienlaikus samazinot vidējos izdevumus no valsts budžeta šī pasākuma īstenošanai,” atzīst ministrs.
Likumprojekts paredz, ka mājsaimniecības jeb tās pārstāvošās fiziskās personas varēs saņemt kompensāciju par papildu izmaksām, kas tai radušās, savā mājoklī bez maksas izmitinot Ukrainas civiliedzīvotājus (nodrošinot gan izmitināšanu, gan iespēju robežās arī higiēnas preces un uzturu, kā arī izglītojošus un izklaides vai atpūtas pasākumus, u.c. atbalsta pasākumus), par periodu līdz 90 dienām saņemt atlīdzību 100 eiro apmērā mēnesī par pirmo izmitināto personu un 50 eiro mēnesī par katru nākamo izmitināto personu. Šī summa nevarēs pārsniegt 300 eiro mēnesī par vienā mājoklī vai adresē uzņemtām personām.
Ja fiziskajai personai pieder vairāki mājokļi, kuros visos var tikt izmitināti Ukrainas civiliedzīvotāji, atlīdzību varēs saņemt par katru savā īpašumā esošo mājokli, kurā tiek izmitināti Ukrainas civiliedzīvotāji.
Svarīgi – atbalsts attieksies tikai uz tām mājsaimniecībām, kuras brīvprātīgi, atsaucības mudinātas un nepieprasot samaksu no Ukrainas civiliedzīvotājiem, ir gatavas viņus izmitināt.
Lai saņemtu atlīdzību mājsaimniecībai, fiziskai personai – mājokļa īpašniekam vai tā īrniekam būs jāiesniedz pieteikums tajā pašvaldībā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas mājoklis. Pieteikums jāiesniedz ne vēlāk kā 14 dienu laikā no brīža, kad ir uzsākta Ukrainas civiliedzīvotāja uzņemšana. Pieteikumā jānorāda:
- Iesniedzēja vārds, uzvārds, personas kods, kredītkartes maksājuma vai pasta norēķinu sistēmas konts, kontaktinformācija;
- Mājokļa, kurā tiek uzņemti Ukrainas civiliedzīvotāji, adrese, izmitināšanai nodotā platība, paredzētais izmitināšanas periods;
- Apliecinājums par iesniedzēja tiesībām nodot dzīvojamās telpas lietošanai citām personām (uz īpašuma vai īres tiesību pamata);
- Izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju vārdi, uzvārdi, personas kodi.
Pašvaldība piešķirto atlīdzību mājsaimniecībai par aktuālo mēnesi pārskaitīs iesniedzējam līdz nākamā mēneša 10.datumam. Atgādinām, ka minēto atbalstu par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu mājsaimniecība varēs saņemt 90 dienas.
Atbalsta mehānismam no valsts budžeta tiks piešķirts finansējums 937 500 eiro apmērā.
Vienlaikus, likumprojekts paredz, ka valsts nodrošinās primāri sniedzamo atbalstu – izmitināšanu un pārtiku tikai tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kurus nebūs izmitinājusi tāda mājsaimniecība, kura saņem vai ir pieteikusies mājsaimniecību atlīdzības maksājumam.
Tāpat, Ukrainas civiliedzīvotājiem primārā atbalsta ietvaros tiks nodrošināta pārtika 30 dienām vai vismaz līdz š.g. 23. maijam jeb laikam, kamēr personas saņems garantēto minimālo ienākumu.
Vairāk par apstiprināto likumprojektu - Vienotajā tiesību aktu projektu portālā.
Kā zināms, 2022. gada 29. aprīlī Ministru kabinets apstiprināja jaunu Pasākumu plānu par atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas Republikā (turpmāk - Plāns), kas nosaka valsts institūciju, pašvaldību un komersantu saskaņotu un nekavējošu rīcību, lai spētu uzņemt, izmitināt un nodrošināt sociālo atbalstu pakāpeniski līdz četrdesmit tūkstošiem Ukrainas civiliedzīvotāju, kuri bēg no kara. Cita starpā, Plānā paredzētas arī izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanas un ēdināšanas jautājumu nodrošināšanā, kas ir noteikti Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā un tam pakārtotajos grozījumos Ministru kabineta 2022. gada 12. marta noteikumos Nr.168 "Noteikumi par izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem", kas tiks iesniegti tuvākajā laikā izskatīšanai un apstiprināšanai MK.