Iegādājoties rūpnieciski ražotas ēkas, projekta vietā tiks izmantota būves pase un nebūs nepieciešams gatavot būvprojektu. Tas ļaus ietaupīt līdz pat 70% projektēšanas izdevumu, kā arī ievērojami paātrināt saskaņošanas procesu.
Šādu risinājumu paredz Ekonomikas ministrijas (EM) virzītie grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumos Nr. 529 "Ēku būvnoteikumi" (ĒBN), kas otrdien, 29. aprīlī, tika pieņemti valdībā.
Noteikumu projekta mērķis ir nodrošināt, ka rūpnieciski ražotas ēkas tiek piedāvātas tirgū ar tādu dokumentācijas apjomu, kas ir līdzvērtīgs būvprojektam un dod iespēju rūpnieciski ražotas ēkas pircējam, iegādājoties ēku, pārliecināties par tās atbilstību būvniecības normatīvo aktu prasībām. Vienlaikus tiek samazināta birokrātija, paredzot, ka ražošanas procesā sagatavotie dokumenti kalpos kā projektēšanas dokumentācija.
“Izstrādātie grozījumi ir būtisks solis būvniecības administratīvo procesu atvieglošanai. Tipveida dzīvojamo māju gadījumā nav nepieciešams katram tās pircējam prasīt vienas un tās pašas dokumentācijas nodrošināšanu. Šāds regulējums veicinās rūpnieciski ražoto ēku plašāku izmantošanu, sekmējot arī to kvalitāti,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Pašlaik normatīvajā regulējumā ir pieļaujama ēkas kā gatavā būvizstrādājuma izmantošana, taču šajā aspektā regulējums ir ļoti vispārīgs, tas nenosaka rūpnieciski ražotas ēkas tehniskās dokumentācijas saturu. Līdz ar to rūpnieciski ražotas ēkas pircējam, iegādājoties ēku, nav iespējams pārliecināties, vai ēka atbilst būves būtiskajām prasībām – vai ir nodrošināta ēkas konstrukciju mehāniskā stiprība un stabilitāte, ugunsdrošība, skaņas izolācija, lietošanas drošums, vides pieejamība un energoefektivitāte.
Turpmāk rūpnieciski ražotas ēkas ražotāja būvspeciālistam atbilstošajā projektēšanas jomas darbības sfērā būs jāizstrādā noteikta sastāva rūpnieciski ražotas ēkas tehniskā pase. Tehniskā pase tiks izstrādāta pirms ēkas piedāvāšanas tirgū, kas sniegs pircējiem nepieciešamo informāciju par ēkas atbilstību būvniecības normatīvajam regulējumam. Vienlaicīgi tā tiks izmantota būvprojekta vietā, iesniedzot to akceptēšanai būvvaldē. Papildus ir gatavojams tikai ģenerālplāns un ēkas pamatu risinājumi, kas ir atkarīgi no konkrētas novietojuma vietas.
29.aprīļa valdības sēdē tika izskatīts arī EM sagatavotais informatīvais ziņojums “Būves vienota reģistrācija BIS, Kadastrā un Zemesgrāmatā”. Tajā aprakstīts būves vienotā reģistrācijas procesa modelis, katras iesaistītās institūcijas kompetence, digitālie risinājumi, izstrādājamā valsts informācijas sistēmu funkcionalitāte, veicamās darbības un procesi, lai nodrošinātu vienotā būvniecības un nekustamā īpašuma reģistrācijas procesa ieviešanu no būvniecības ieceres ierosināšanas līdz būves ierakstīšanai Zemesgrāmatā. Šāds uzdevums EM un Tieslietu ministrijai noteikts Valdības rīcības plānā, akcentējot, ka primāri dati iegūstami datu apmaiņas veidā informācijas sistēmu līmenī. Tas ļaus mainīt būves reģistrācijas procesa konceptu, atsakoties no dublējošās datu iegūšanas apvidū ēkas inventarizācijas ietvaros, datus reģistrējot uz būvniecībā iegūtās informācijas pamata.
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
E-pasts: prese@em.gov.lv