Altum Jaunumi Mājokļu politika
Foto ar ģimeni un bērniem

Ar mērķi nodrošināt kvalitatīvāku un plašāku mājokļu pieejamību ģimenēm reģionos, Ministru kabinets š.g. 26. marta sēdē apstiprināja izmaiņas noteikumos par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai.

Mēs vēlamies panākt garantiju programmas vienmērīgu darbību visā Latvijā, tādēļ ir nepieciešams palielināt pieejamo garantiju apmēru ģimenēm ar bērniem tieši reģionos, lai ģimenes spētu iegādāties vai būvēt kvalitatīvākus un plašākus mājokļus. Kā zināms, komercbankas kredītu izsniegšanai reģionos piemēro daudz stingrākus kritērijus nekā Rīgā vai Pierīgā, vai vispār atsakās tos izsniegt. Palielinot garantiju apmēru reģionos, veicināsim mājokļu pieejamību ģimenēm, kurām komercbankas pieprasa augstāku pašu dalību, lai saņemtu hipotekāro aizdevumu. Turklāt, ar šīm izmaiņām veicināsim jauna dzīvojamā fonda būvniecību reģionos, ņemot vērā, ka pēdējo 13 gadu laikā 84% no visiem jaunajiem mājokļiem ir uzbūvēti Rīgā un tai pieguļošo novadu teritorijās,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Lai veicinātu garantiju programmas efektīvāku darbību reģionos (ārpus Jūrmalas valstspilsētas, Rīgas valstspilsētas un Rīgas valstspilsētai piegulošajiem novadiem - Mārupes novada, Olaines novada, Ķekavas novada, Salaspils novada, Ropažu novada, Ādažu novada), noteiktas izmaiņas, kas ļauj sniegt atbalstu līdz pat 50% apmērā no aizdevuma summas ģimenēm ar bērniem. Atbalsts ģimenēm ar bērniem reģionos būs pieejams sekojoši:

  • no 5 % līdz 30 % no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 30 000 eiro – personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns vai kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam;
  • no 5 % līdz 40 % no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 40 000 eiro – personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam;
  • no 5 % līdz 50 % no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 50 000 eiro – personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir trīs vai vairāk bērnu, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam.

Vienlaikus, neatkarīgi no reģiona, izmaiņas paredz nodrošināt hipotekāro aizdevumu, kuriem piešķirta “Altum” garantija vai subsīdija “Balsts” pārkreditācijas procesu, ņemot vērā topošos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Paredzēts, ka pārkreditācijas procesa rezultātā izsniegtā garantija paliks spēkā. Ja pārkreditācijas gadījumā nepieciešama aizdevuma summas palielināšana, izmaiņas MK noteikumos paredz iespēju pieteikties jaunam aizdevumam un saņemt atkārtotu garantiju.

Ņemot vērā pieaugušo inflāciju un būvniecības sadārdzinājumu, noteikumos neatkarīgi no reģiona palielināts maksimālais darījumu slieksnis no 250 000 EUR līdz 300 000 EUR, kas ļaus iegādāties vai būvēt plašākus un kvalitatīvākus mājokļus.

Kopš mājokļu garantiju programmas uzsākšanas 2015. gadā līdz 2023. gada 31. decembrim tā ir palīdzējusi 24 tūkstošiem ģimeņu, kurās dzīvo vairāk nekā 36 tūkstoši bērnu. Kopējais garantijām piešķirtais apjoms sasniedzis 200 miljonus EUR, un kopējais aizdevumu apjoms mājokļa iegādei vai būvniecībai sasniedzis 1.9 miljardus EUR.

Apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumos Nr. 95 "Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai" pieejami vienotajā Tiesību aktu portālā.

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv