Covid19

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks un ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ir vienisprātis, ka Covid-19 testu ražošana Latvijā būtu nozīmīgs atspaids infekcijas slimības ierobežošanā, kā arī sniegtu jaunas iespējas vietējai ražošanas industrijai.

A. Pabriks un J. Vitenbergs šodien pārrunāja valsts ekonomisko situāciju globālās pandēmijas apstākļos, secinot, ka viena no potenciālajām attīstības jomām ir Covid-19 testu ražošana Latvijas teritorijā. Ministri aicina vietējās industrijas uzņēmumus iesaistīties pandēmijas pārvarēšanā, izvērtējot savas spējas, un sniedzot informāciju par iespējām ražot Covid-19 testus.

“Vietējas industrijas atbalsts ir viena no manām prioritātēm. Ja raugāmies plašāk, tad arī Covid-19 testu ražošana tepat uz vietas patiesībā ir drošības jautājums. Jo mazāk būsim atkarīgi no citiem, jo labāk klāsies ekonomikai un valsts drošībai kopumā,” uzsver aizsardzības ministrs A. Pabriks. “Ir skaidrs, ka Covid-19 ātri nepazudīs, un testu pieejamība ir viens no kritiski nozīmīgākajiem pandēmijas ierobežošanas elementiem.”

Ekonomikas ministrs J. Vitenbergs norāda, ka globālā pandēmija ir radījusi apstākļus, kas vietējiem uzņēmumiem liek mainīties: Mums ir jāpalielina Covid-19 testēšanas jaudas, taču pašu testu izmaksas ir augstas. Pavasarī mēs aicinājām uzņēmējus ražot sejas maskas, individuālos aizsardzības līdzekļus un dezinfekcijas līdzekļus, un šis virziens ir jāturpina. Tāpēc mans un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pienākums ir mudināt mūsu uzņēmējus iet līdzi laikam.”

Latvijas industrija līdz šim jau ir pierādījusi savu spēju iesaistīties Covid-19 globālās pandēmijas radīto seku pārvarēšanā. Vairāki vietējie uzņēmumi kopš pandēmijas sākuma ir mainījuši savu ikdienas darbu, ražošanā iekļaujot arī tādas Covid-19 ierobežošanai būtiskas preces kā individuālās aizsardzības līdzekļus un dezinfekcijas līdzekļus.

Tāpat aizvadītā gada martā norisinājās pirmais virtuālais hakatons “HackForce” ar mērķi meklēt ātrus un efektīvus risinājumus Covid-19 krīzes izraisītajiem izaicinājumiem. Kopumā hakatonā piedalījās vairāk nekā 800 brīvprātīgo, bet finālā savas idejas prezentēja 28 komandas, uzvarot komandas “Shield48” idejai “Face Shield” par sejas vairogu drukāšanu, izmantojot 3D printerus.

 

Vineta Viliste - Lāce

ekonomikas ministra padomniece