Centrālā statitikas pārvalde IKP Jaunumi
statistikas grafiks

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes iekšzemes kopprodukta ātro novērtējumu šogad 3.ceturksnī IKP salīdzināmās cenās pēc neizlīdzinātiem datiem bija par 2,4% mazāks nekā pirms gada. IKP samazinājumu 3.ceturksnī galvenokārt ietekmēja kritums ražojošajās nozarēs – par 4,1%. Pakalpojumu nozarēs izlaides apjomu kritums bija nedaudz mērenāks - par 2,3 %, savukārt produktu nodokļu ieņēmumi 3.ceturksnī iekasēti par 1,3% mazāk.

Detalizēti dati par 3.ceturksni būs pieejami pēc mēneša, tomēr jau tagad var secināt, ka 3.ceturksnī turpinājās š.g. pirmajā pusē ekonomikā vērojamās lejupvērstas tendences. Ražošanas nozares 3.ceturksnī negatīvi ietekmēja nelabvēlīga ārējā vide.

Kopumā 2024.gada astoņos mēnešos preču eksports faktiskajās cenās bija par 3,4% mazāks nekā pirms gada, bet preču imports šajā laikā samazinājās par 7,7 procentiem. Apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi astoņos mēnešos bija par 3% mazāki nekā pirms gada. Apakšnozarēs tendences ir ļoti atšķirīgas. Būtiskākā pozitīvā ietekme kopējā ražošanas apjomu pieaugumā bija nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanai, gumijas un plastmasu ražošanai un ķīmiskai rūpniecībai. Savukārt samazinājās gatavo metālizstrādājumu, kā arī abu lielāko apstrādes rūpniecības apakšnozaru – kokapstrādes un pārtikas rūpniecības ražošanas apjomi.

Arī pakalpojumu nozarēs vērojams kritums. Straujāks kritums ir novērojams transporta un uzglabāšanas pakalpojumos un operācijās ar nekustamo īpašumu. Savukārt pieaugums ir administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā, izmitināšanas un ēdināšanas, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarēs.

Šogad 3.ceturksnī mazumtirdzniecības apjomi bija par 0,5% lielāki kā pirms gada, kas nozīmē, ka arī 3.ceturksnī mājsaimniecību patēriņš saglabājās mērens.