Jaunumi

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020.gada martā, salīdzinot ar februāri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,3%. Precēm tas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem – par 0,2 %.

attēls

Iepriekšējos gados martā patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,7-1,1%, ko galvenokārt ietekmēja akcīzes nodokļa likmju pieaugums.

 

Šogad martā mēneša laikā bija lēnākais patēriņa cenu kāpums kopš 2014.gada, ko ietekmēja zemāks akcīzes nodokļa pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem, sezonālie faktori un pasaules cenu kritums naftai.

 

Beidzoties sezonas izpārdošanām šogad martā cenu pieaugumu galvenokārt noteica apģērbu un apavu sadārdzināšanās. Cenas apģērbiem un apaviem mēneša laikā palielinājās par 9,9%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,6 procentpunktiem. 

 

Sezonālu faktoru ietekmē martā turpinājās cenu kāpums atpūtas un kultūras pakalpojumiem par 1,6%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu.

 

No 2020.gada 1.marta paaugstinātā akcīzes nodokļa dēļ, alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 1,1%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu.

 

Pārtikai martā cenas pieauga par 0,1%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni būtiski neietekmēja. Lielākā ietekme bija cenu kāpumam maizei, olām, gaļai un šokolādei, un cenu kritumam svaigiem dārzeņiem un augļiem. Jāatzīmē, ka pasaules pārtikas cenām jau otro mēnesi bija vērojams kritums, ko galvenokārt ietekmēja Covid-19 pandēmijas izraisīta pieprasījuma samazināšanās. Martā tās samazinājās ļoti strauji – salīdzinot ar februāri – par 4,3%. Cenas samazinājās visās galvenajās pārtikas produktu grupās. Visstraujāk cenas samazinājās cukuram un augu eļļām, ko ietekmēja gan pieaugošās neskaidrības par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz globālo pieprasījumu, gan cenu kritums naftai.

 

Lielākā pazeminošā ietekme martā bija cenu kritumam degvielai. Degvielai cenas martā samazinājās par 7%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,4 procentpunktiem. Pasaules naftas cenām martā bija vērojams straujākais kritums kopš 2002.gada – mēneša laikā tās samazinājās par 55% līdz 22 USD par barelu. Cenu kritumu naftai martā turpināja ietekmēt energoresursu pieprasījuma samazināšanās Covid-19 pandēmijas dēļ, kad tiek ierobežota ceļošana un slēgti uzņēmumi, kā arī starp Saūda Arābiju un Krieviju notiekošais naftas cenu karš.

 

2020.gada martā, salīdzinot ar iepriekšējā gada martu, patēriņa cenas pieauga par 1,4%. Gada vidējā inflācija bija 2,6 %.

 

Šogad vidējā gada inflācija būs zemāka par 2019.gadā vēroto. To pamatā noteiks Covid-19 pandēmijas ietekme uz globālās ekonomikas attīstību, kā arī ar to saistītās pasaules cenu svārstības. Piedāvājuma un pieprasījuma satricinājumi darbosies pretēji un nevienlaicīgi, tādēļ inflācija būs nepastāvīga.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Ieva Šnīdere
EM Analītiskā dienesta analītiķe