Mājokļu politika
CEB_1

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs un ministrijas pārstāvji š.g. 20. septembrī tikās Eiropas Padomes Attīstības bankas (CEB) prezidentu Rolfu Venzelu (Rolf Wenzel), kā arī citiem CEB pārstāvjiem, lai pārrunātu potenciālo sadarbību mājokļu programmas finansēšanai Latvijā.

Viena no Ekonomikas ministrijas darbības prioritātēm ir mūsdienu dzīves prasībām atbilstoša mājokļa pieejamības veicināšana. Eiropas Atveseļošanas fonda plāna ietvaros ir paredzēts finansējums 42,9 miljonu eiro apmērā zemas īres maksas mājokļu programmas ietvaros. Šī finansējuma ietvaros paredzēts finansēt pieejamu īres mājokļu būvniecību reģionos. Plānotais sasniedzamais rādītājs programmas ietvaros ir uzbūvēti 700 mājokļi.

Ņemot vērā mājokļu jautājuma aktualitāti, paredzam, ka šis finansējums tiks investēts ļoti ātri, tāpēc esam ieinteresēti piesaistīt ilgtermiņa finansējumu šīs programmas īstenošanai, kuru redzam kā finanšu instrumentu ar garu aizdevuma termiņu, līdz 40-50 gadiem, kādi šobrīd Latvijā nav pieejami. Līdz ar to sadarbība ar Eiropas Padomes Attīstības banku būtu vitāli svarīga mājokļu programmas finansēšanai Latvijā.

Arī 2020. gadā OECD, analizējot mājokļu situāciju Latvijā, secināja, ka iedzīvotāju atbalstam mājokļu iegādei ieteicams veidot Ilgtermiņa mājokļu fondu.

CEB jau iepriekš ir veiksmīgi sadarbojusies ar Latviju. 2015. gadā CEB apstiprināja tiešu aizdevumu Altum 50 milj. eiro apmērā valsts programmas līdzfinansēšanai ar mērķi palielināt energoefektivitāti daudzdzīvokļu ēkās. Aizdevumam bija paredzēts, lai daļēji finansētu valsts programmu energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu mājās, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu un uzlabojot Latvijas iedzīvotāju dzīves apstākļus. CEB aizdevums tika atcelts 2019. gada rudenī, jo bija ļoti zems pieprasījums pēc Altum finansējuma, jo lielāko daļu renovācijas finansēja komercbankas. Ievērojot to, ka Altum ir vienīgā nacionālā valsts atbalsta veicināšanas iestāde Latvijā, CEB saskata lielu potenciālu sadarbībai ar šo iestādi dažādās nozarēs – pilsētu attīstībā, energoefektivitātē, MVU, mājokļos u.c.

Kā zināms, CEB ir bezpeļņas institūcija, kas piedalās sociālo projektu finansēšanā, reaģē ārkārtas situācijās un palīdz uzlabot visnelabvēlīgāko iedzīvotāju grupu dzīves apstākļus. CEB ir galvenais solidaritātes politikas instruments Eiropā un vienīgā Eiropas daudzpusējā attīstības banka, kuras mērķis ir pilnībā sociāls. Bankai ir dziļa izpratne par sociālās infrastruktūras projektu vajadzībām visā Eiropā un spēja uzturēt sadarbību ar saviem aizņēmējiem un projektu virzītājiem. Banka saviem aizdevumiem piemēro tikai ierobežotu rezervi un neiekasē nekādu maksu, tādējādi ļaujot tās aizņēmējiem būtiski samazināt to aizdevumu izmaksas, kurus tie ņem sociālo projektu finansēšanai. CEB finansēto projektu apjoms 2021. gadā jau pārsniedz 2,5 mljrd. eiro.

Izveidojot CEB 1956. gadā, Banka nodrošināja finansējumu pirmajam mājokļu projektam, kura mērķis bija veicināt bēgļiem īpašumtiesības Grieķijā. Kopš tā laika CEB ir nodrošinājusi aizdevumu finansējumu visdažādākajiem sociālajiem projektiem, no kuriem 20% ir novirzīti sociāliem un pieejamiem mājokļiem.

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv