Konferencē “BIROKRĀTIJAS MAZINĀŠANA BŪVNIECĪBĀ KĀ EKONOMIKAS DZINĒJSPĒKS. PAVEIKTAIS UN IZAICINĀJUMI NOZARĒ” š.g. 19. decembrī turpinājām diskusiju ar būvniecības un nekustamā īpašuma nozares komersantiem un nevalstiskām organizācijām, kā arī valsts un pašvaldību institūcijām par administratīvā sloga mazināšanu būvniecībā – par līdz šim jau paveikto un nākotnes izaicinājumiem, par izmaiņām normatīvajos aktos un to ieviešanu praksē, par pašvaldības lomu un redzējumu un vai ar izmaiņām normatīvajā regulējumā pietiek, lai sekmētu efektīvu būvniecības procesu?
Birokrātiskā sloga mazināšanai šogad paveikts daudz – grozīti vairāki būvnormatīvi, atvieglojot būvniecības procesu. Vienlaikus ministrs aicināja nozares pārstāvjus iesniegt papildu priekšlikumus, kādas izmaiņas vēl nepieciešamas. Valstij vairāk jāuzticas cilvēkiem, diemžēl šobrīd dominē domāšana “galvenais, lai papīri kārtībā”. Tāpēc mūsu mērķis ir panākt, lai ierēdniecība domā kategorijā “kā šo var izdarīt?” uzsvēra ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Konferences laikā nozares pārstāvji atzinīgi novērtēja š.g. aprīlī valdības apstiprināto gandrīz 60 pasākumu rīcības plānu administratīvā sloga mazināšanai nekustamo īpašumu attīstīšanas jomā, un jau veiktās izmaiņas regulējumā.
Tāpat komersanti, kas strādā plašākā tirgū, norādīja, ka Latvijā izveidotais digitālais būvniecības process ir lielu soli priekšā kaimiņvalstīm, kas būtiski atvieglo un paātrina to. Vienlaikus konferences dalībnieki uzsvēra, ka regulējuma izstrādē jāvadās no mērķa – vai tas sekmēs investīciju pieaugumu nozarē, uzņēmējdarbības aktivitāti, eksporta pieaugumu un nozares izaugsmi kopumā? Kā veicināt vietējā kapitāla investīcijas nozarē? Vai birokrātiskā sloga izmaksas ir samērīgas ar ieguvumiem?
Savukārt komersanti uzsvēra, ka ne reti veidojas situācija, ka mazinām administratīvo slogu Latvijas normatīvajos aktos, bet ES politikas ieviešana rada jaunus izaicinājumus. Atsevišķos gadījumos arī secināms, ka regulējums pēc būtības ir skaidrs un vienkāršs, bet praksē iestāžu un pašvaldību īstenotā interpretācija un pieeja ir dažāda.
Šobrīd intensīvā dialogā ar nozari identificētas akūtākās problēmas nekustamā īpašuma attīstīšanas procesos. Ekonomikas ministrija rūpīgi sekos rīcības plāna izpildei, kā arī rīcības plāna izpildes ietvaros pieņemtā regulējuma piemērošanai. Vienlaikus aicinām nozares pārstāvjus iesniegt priekšlikumus par papildu nepieciešamiem risinājumiem regulējuma pilnveidošanai un prakses sakārtošanai.