Jūnijā mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpuma temps bija līdzīgs kā iepriekšējā mēnesī. Tas bija par 5,5% lielāks nekā iepriekšējā gada jūnijā (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās).
Šī gada pirmajā pusgadā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1%, pārtikas preču tirdzniecība par 0,7 %.
Jūnijā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 10,5%, nodrošinot lielāko daļu devuma kopējā tirdzniecībā. To lielā mērā ietekmēja ierobežojumu mīkstināšana mazumtirdzniecībā. No š.g. 2 jūnija tika atcelti ierobežojumi lielajiem tirdzniecības centriem un klātienes tirdzniecību tajos varēja atsākt visi veikali. Ierobežojumu atcelšana attiecās arī uz ielu tirdzniecības organizēšanu, t.i. gadatirgu organizēšanu, vienlaikus saglabājot visus drošas tirdzniecības nosacījumus.
Jūnijā visstraujāk pieauga ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība (par 26%) un pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība (par 17%). Pieauga arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 15%) un apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecība (par 13%), kā arī mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 13%). Visstraujākais sarukums bija kultūras preču un atpūtai paredzētu preču mazumtirdzniecībai specializētajos veikalos (par 9%), kas skaidrojams ar ierobežojumiem rīkot lielākus kultūras pasākumus.
Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, vienlīdz strauji pieauga gan tirdzniecība stendos un tirgos, gan mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem, gan arī iepirkšanās pa pastu vai Internetā (par 16%). Pieauga arī pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 14%). Sarukums bija vērojams tikai lietotu preču mazumtirdzniecības kategorijā, kas būtu skaidrojams ar lielo iepirkšanās bumu aprīlī un maijā, kad pēc lietotu preču veikalu atvēršanas, iedzīvotāji steidza izdarīt savus atliktos pirkumus.
Pārtikas preču mazumtirdzniecība jūnijā nedaudz saruka un bija par 1,6% zemāka nekā 2020.gada jūnijā.
Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās jūnijā pieauga un bija par 8,1% augstāks nekā 2020. gada jūnijā.
Situāciju mazumtirdzniecībā lielā mērā ietekmēs turpmākā Covid-19 pandēmijas attīstība un ar to saistītie ierobežojumi. Pašlaik vairāku tirdzniecības ierobežojumu atcelšana pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecības attīstību.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
EM Analītikas dienests