Jaunumi

Janvārī mazumtirdzniecības apgrozījums nedaudz pārsniedza 2018.gada janvāra rādītāju un bija par 1,7% augstāks (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). Pieaugumu galvenokārt ietekmēja nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums.

attēls

2019.gada janvārī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma par 2,5% pārsniedza 2018. gada janvāra rādītāju. Janvārī nepārtikas preču mazumtirdzniecība nodrošināja lielāko daļu devuma kopējā tirdzniecībā (56%). Nepārtikas preču kategorijā visstraujāk pieauga  farmaceitisko, medicīnisko piederumu mazumtirdzniecība un mājsaimniecības elektropreču mazumtirdzniecība.

 

Visstraujāk saruka apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecība (par 1/5). Sarukums bija vērojams arī grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu mazumtirdzniecībā. Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, visstraujāk (par 1/3) mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga  nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā netirgo pārtikas produktus un tirdzniecības vietās ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem. Pieaugums bija vērojams arī mazumtirdzniecībā pa pastu vai Interneta veikalos. Tajā pašā laikā straujš sarukums bija vērojams mazumtirdzniecībai lietotu preču veikalos.

 

Pēc degvielas mazumtirdzniecības apjomu sarukuma pagājušā gada beigās, šā gada janvārī degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 4,2% lielāks nekā 2018.gada janvārī.

 

Lai gan pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi iepriekšējā gadā stabili pieauga, tomēr uz gada beigām pieauguma temps saruka. Šā gada janvārī pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums bija līdzīgs kā 2018.gada janvārī (sarukums par 0,6%). Šā gada janvārī joprojām turpina samazināties dzērienu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos.

 

Situācijas uzlabošanās darba tirgū pozitīvi ietekmē privāto patēriņu un paredzams, ka arī turpmākajos mēnešos mazumtirdzniecības rādītāji pieaugs.  

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

Ekonomikas ministrijas

Analītikas dienesta vecākā eksperte