Publicēts Eiropas Komisijas Ilgtspējīgu produktu ekodizaina regulas un energomarķējuma darba plāns 2025.-2030. gadam un saistītais dokuments par tā īstenošanu (angļu valodā).
Ilgtspējīgu produktu ekodizaina regula ir tiesiskais regulējums, kurā tiek noteiktas ekodizaina prasības. Kopā ar Energomarķējuma regulu, kura paredz nodrošināt marķējumu energopatēriņu ietekmējošiem ražojumiem, patērētājiem tiek sniegta informācija par energoefektivitāti, enerģijas un citu resursu patēriņu, kā arī papildu informācija par ražojumiem, līdz ar to tiek atvieglota patērētāju izvēle un veicināta ilgtspējīgāka un energoefektīvāka produktu ieviešana.
Darba plānā ir noteikts galveno prioritāšu kopums, lai sadarbībā ar ES dalībvalstīm uzkrātu pieredzi un attīstītu nepieciešamās spējas, lai Ekodizaina regula varētu pilnībā sasniegt savu regulatīvo potenciālu. Tas arī paver ceļu plašākai produktu grupu aptveršanai nākotnē, veicot provizorisku izpēti un ietekmes novērtējumus. Komisija, nosakot ekodizaina noteikumus, izvairīsies no nesamērīga administratīvā sloga uzņēmumiem, īpaši MVU.
Pirmajā darba plānā iekļauti prioritārie galaprodukti (tekstilizstrādājumi, mēbeles, riepas, matrači), starpprodukti (dzelzs un tērauds, alumīnijs) un horizontālās prasības (remontējamība, elektrisko un elektronisko iekārtu pārstrādātais saturs un pārstrādes iespējas). Tāpat darba plānā norādīts ietvars, lai pārskatītu vai pieņemtu regulējumus produktiem, pie kuriem jau tika iesākts darbs iepriekš, izrietoši no Ekodizaina direktīvas.
Darba plānā ir iekļauts arī to produktu saraksts, kuriem jāpiešķir prioritāte energoefektivitātes marķējumam saskaņā ar Energomarķējuma regulu, lai atspoguļotu tirgus un tehnoloģiju attīstību.
Produktu prasību pieņemšana veicinās ilgtspējīgu aprites ekonomikas produktu tirgus attīstību, nodrošinot vērtīgu materiālu atkārtotu izmantošanu un veicinot remontējamību, pārstrādājamību un pārstrādātu saturu produktos. Ekodizaina regula ievērojami virzīs mērķi sasniegt tīru, dekarbonizētu un resursu ziņā efektīvu ES ekonomiku.