Kā liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati, mazumtirdzniecības apgrozījums sarūk jau trešo mēnesi pēc kārtas. Šā gada februārī mazumtirdzniecības apgrozījums saruka par 9%, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās).
Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, februārī gada griezumā visstraujāk saruka nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums – par 21%. Tas ir saistīts ar noteiktajiem tirdzniecības ierobežojumiem, kas attiecas uz nepārtikas precēm - pašlaik klātienē tirgot visu pieejamo preču klāstu drīkst tikai aptiekas, optikas veikali, degvielas uzpildes stacijas, grāmatnīcas, kā arī higiēnas preču veikali, kuros tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta. Pārējās tirdzniecības vietās tirgojamo preču klāsts klātienē ir ierobežots. Februārī saruka gandrīz visu nepārtikas preču tirdzniecības apgrozījums. Līdzīgi kā iepriekšējā mēnesī, visstraujākais sarukums bija apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 64%). Līdz ar visu publisko pasākumu atcelšanu un aizliegšanu, un kultūrvietu un izstāžu vietu darbību pārtraukšanu, sarukums turpinājās arī kultūras preču un atpūtai paredzēto preču kategorijā (par 37%). Saruka arī sporta preču un spēļu tirdzniecība (par 41%). Februārī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga mājsaimniecības elektropreču tirdzniecībā (par 22%). Iedzīvotājiem gatavojoties dārza darbiem, nedaudz pieauga arī ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība.
Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, visstraujāk saruka mazumtirdzniecība lietotu preču veikalos (par 94%) un mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 23%). Februārī bija vērojams straujāks attālinātās iepirkšanās pieaugums un tirdzniecība Interneta veikalos pieauga par 23% (janvārī – par 6,9%). Pieauga arī iepirkšanās stendos un tirgos (par 18%).
Nedaudz saruka arī pārtikas preču mazumtirdzniecība, kas 2021. gada februārī bija par 0,8% zemāka nekā 2020.gada februārī.
Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās februārī bija par 5,1% augstāks nekā 2020. gada februārī.
Ārkārtējā situācija šobrīd ir noteikta līdz šā gada 6. aprīlim. Ministru kabinets lēmis, ka, būtiski nepasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai valstī, pēc Lieldienām pastiprinātos drošības apstākļos darbu klātienē varētu atsākt visi veikali ar atsevišķu ieeju, izņemot tirdzniecības centros esošie, jo ekspertu ieskatā cilvēku pulcēšanās risks tirdzniecības centros ir pārāk augsts.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Vita Skuja
EM Analītikas dienesta vecākā eksperte