TSP_09122021

Energoresursu cenu pieaugums būtiski mazina Latvijas uzņēmumu konkurētspēju; EM nākamnedēļ atkārtoti iesniegs priekšlikumus atbalsta pasākumiem

Tautsaimniecības padomes ārkārtas sēdē š.g. 9. decembrī ar uzņēmējiem un lielāko uzņēmējus pārstāvošo organizāciju pārstāvjiem ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs pārrunāja elektroenerģijas cenas pieaugumu, to ietekmi uz tautsaimniecības nozarēm, kā arī aicināja Tautsaimniecības padomes locekļus sniegt viedokli un priekšlikumus par iespējamiem atbalsta risinājumiem.

Situācija tautsaimniecības nozarēs saistībā ar straujo energoresursu rēķinu pieaugumu ir kritiska, un ar steigu jārod risinājumi, lai kompensētu papildu radušās izmaksas, kas var novest gan pie pirmās nepieciešamības preču cenu pieauguma, gan mazināt uzņēmumu konkurētspēju, gan veicināt maksātnespējas riskus. Uzskatu, ka šis ir svarīgs visas valdības jautājums, un koalīcijas partneriem jārod komplekss risinājums, lai samazinātu izmaksas gan mājsaimniecībām, gan uzņēmējiem, pēc sarunas ar uzņēmējiem pauž ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Sanāksmes laikā daudzu nozaru komersanti norādīja, ka šobrīd novērotais energoresursu cenu pieaugums ir izteikti kritisks Latvijas uzņēmumu konkurētspējas saglabāšanai. Ne tikai elektroenerģijas, bet arī dabasgāzes cenu piegums ir jūtams gan kokrūpniecības, vieglās rūpniecības, pārtikas ražošanas, metālapstrādes un būvmateriālu ražošanas nozarēs, kas tuvākajā laikā var atspoguļoties preču cenu kāpumā. Tāpēc uzņēmēji aicināja valdību rast papildu īstermiņa risinājumus situācijas stabilizēšanai, jo īpaši ņemot vērā, ka virkne uzņēmumu joprojām ikdienu saskaras ar Covid-19 pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, kas kopā būtiski apgrūtina uzņēmējdarbības veikšanu un konkurētspējas saglabāšanu pasaulē. 

Sanāksmes laikā uzņēmumi un organizācijas atzinīgi novērtēja jau iepriekš ministrijas izstrādātos atbalsta instrumentus, mazinot uzņēmējiem elektroenerģijas pieaugošās izmaksas, piemēram, samazinājusi  OIK vidējo likmi nākamajam gadam par 57%, paplašinājusi atbalstu energointensīvajiem uzņēmējiem.

Ekonomikas ministrija, apkopojot arī uzņēmēju sniegtos priekšlikumus, jau nākamā sadarbības sanāksmes sēdē piedāvās izskatīšanai atbalsta kopumu, lai mazinātu negatīvo ietekmi saistībā ar straujo energoresursu cenu pieaugumu.

Kā zināms, jau no š.g. 1. novembra visiem aizsargātajiem lietotājiem ir palielināts atbalsts ikmēneša elektroenerģijas izmaksu segšanai.  Vienlaikus no nākamā gada 1. janvāra  tiek samazināta elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) likme līdz 7,55 EUR/MWh, kas ir 57% samazinājums, kas nodrošinātu, ka elektroenerģijas gala lietotāju rēķini varētu samazināties vidēji par 5-6%. Tāpat paplašināts atbalsts energointensīvajiem uzņēmumiem, kā arī tiek sniegts ikmēneša atbalsts vakcinētiem senioriem dažādu maksājumu segšanai.

Tautsaimniecības padome ir Ekonomikas ministrijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas izveidota konsultatīva institūcija, kas savā darbā, lai sekmētu profesionālu, ar uzņēmējdarbības politiku saistīto jautājumu risināšanu, piesaista nozaru asociācijas un neatkarīgos ekspertus. Tās darbības mērķis ir sekmēt uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides politikas veidošanu un īstenošanu Latvijā, kā arī veicināt ilgtspējīgas tautsaimniecības attīstības principu ieviešanu valstī un  sekmēt tās procesu un sabiedrības līdzdalību tajā.

 

Vineta Vilistere – Lāce

Ekonomikas ministra padomniece

Sabiedrisko attiecību jautājumos

Mobilais tālrunis: 26399995

E-pasts: Vineta.Vilistere-Lace@em.gov.lv