OECD Atbalsts uzņēmējiem Covid19
OECD logo

Mūsu pieredze apliecināja, cik Covid-19 izraisītās ekonomiskās krīzes pārvarēšanā būtiska ir kā starptautiskā valstu sadarbība, tā arī cieša valsts pārvaldes un uzņēmēju partnerība. Tikai cieša visu ieinteresēto pušu iesaistīšana var nodrošināt savstarpēju izpratni, sadarbību un iespējami labākos risinājumus gan kopējās epidemioloģiskās drošības, gan ekonomiskās atjaunošanas pasākumiem. Spēja reaģēt ir mūsu veiksmes faktors,” šodien, piedaloties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (turpmāk – OECD) dalībvalstu sanāksmē atzina Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Š.g. 31. maijā Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis piedalījās OECD Ministru padomes ikgadējā sanāksmē, kuras laikā tika pārrunāti aktuālie jautājumi par ekonomikas atveseļošanos pēc Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes, kā arī tika prezentēts jaunākais globālās ekonomikas pārskats (OECD Economic Outlook, Volume 2021 Issue 1).

OECD Ministru padomes laikā EM valsts sekretārs norādīja, ka jau 2020. gada maijā Latvija apstiprināja valsts ekonomikas atveseļošanas plānu “Stratēģija Latvijai Covid-19 krīzes radīto seku mazināšanai”, kas izstrādāts kopā ar uzņēmējiem, nozaru ekspertiem un uzņēmēju intereses pārstāvošajām organizācijām.

Jāatzīst, ka Latvijas valdības īstenotie uzņēmējdarbības un iedzīvotāju atbalsta pasākumi ir visai efektīvi palīdzējuši mazināt pandēmijas izraisītās situācijas smagumu. Latvijas ekonomikas izaugsme pērn samazinājās  par 3,6% pretēji ES kopējam 6,1% kritumam, savukārt ekonomikas izaugsmes samazinājumu palēnināja investīciju saglabāšanās iepriekšējā gada līmenī un, jo īpaši, eksporta pieaugums rūpniecības nozarēs,” atzina E.Valantis.

Arī OECD jaunākajā ziņojumā atzinīgi ir novērtēti Latvijas īstenotie atbalsta pasākumi, norādot, ka tie jāsaglabā līdz ekonomikas pilnīgai atveseļošanai. OECD prognozē, ka Latvijas ekonomiskā izaugsme atjaunosies šī gada otrajā pusē, gada IKP pieaugumam šogad sasniedzot 3,2% un 5,6% 2022. gadā, kas būs lielākais IKP pieaugums Baltijas valstu vidū.

Vienlaikus OECD ziņojumā uzsver, ka veiksmīgākai ekonomikas atveseļošanai būtiska ir savlaicīga iedzīvotāju vakcinācija. Bez tam, Eiropas Savienības finanšu atbalsta pieejamība, kā arī ieguldījumi pieaugušo apmācībās, jo īpaši digitālo prasmju jomā, sekmēs straujāku ekonomisko izaugsmi, mazinās bezdarba līmeni un iedzīvotāju prasmju neatbilstību darba tirgus vajadzībām.

Š.g. OECD Ministru padomes sanāksme ir nozīmīgs notikums visām OECD dalībvalstīm, t.sk., Latvijai. Tās ietvaros, atskatoties uz OECD sešdesmit gadu darbības vēsturi un panākto progresu, notika gan diskusijas par OECD nākotnes darba prioritātēm, gan arī OECD vadības maiņa, kur š.g.1.jūnijā OECD līdzšinējo Ģenerālsekretāru Anhelu Guriju (Angel Gurría) pēc piecpadsmit gadu darba tā amatā nomainīs Matiass Kormans (Mathias Cormann).

 

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv