Šā gada 3. ceturksnī būvniecības produkcijas apjomi samazinājās par 6,9%, salīdzinot ar 2023. gada 3. ceturksni (neizlīdzināti dati salīdzināmās cenās). Būvniecības produkcijas apjomi gada griezumā arī samazinājušie par 3,6%, salīdzinot ar 2023. gada 3 ceturkšņiem. Būvniecības produkcijas apjomu samazināšanos noteica ievērojams aktivitātes sarukums ēku būvniecībā, kur vēl aizvien daļa ietekmes ir samērā augstām kreditēšanas likmēm.
Šogad 3. ceturksnī samazinājās visu būvniecības pamatgrupu produkcijas apjomi, salīdzinot ar 2023. gada 3. ceturksni.
Visstraujāko samazinājumu š.g. 3.ceturksnī piedzīvoja ēku būvniecība. Ēku būvniecības produkcijas samazinājuma temps 2024. gada 3. ceturksnī bija 19,3% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 3. ceturksni. Lielākā ietekme bija dzīvojamo māju, īpaši divu un vairāku dzīvokļu māju, apjomu samazinājumam, nedzīvojamo māju segmentam samazinoties lēnāk.
Šajā periodā inženierbūvniecībai bija labākie attīstības rādītāji, tās apjomi saglabājās aptuveni 2023. gada 3. ceturkšņa līmenī, samazinoties tikai 0,4%. Pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu būvniecības aktivitātes pieauga, taču nespēja kompensēt aktivitātes mazināšanos pārējos segmentos.
Specializēto būvdarbu produkcijas apjomi š.g. 3. ceturksnī bija par 2,7% mazāki kā 2023. gada attiecīgajā periodā. Šīs pamatgrupas segmenti ar pozitīvu izaugsmi bija ēku nojaukšana un būvlaukuma sagatavošana, un citi specializētie būvdarbi.
Š.g. 3. ceturksnī kopumā bija izsniegtas 1144 būvatļaujas, skaitam sarūkot par 3,8% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 3. ceturksni. Savukārt paredzamās platības dinamikā vērojama pretēja tendence - šajā periodā pieaugums ir 30,2%. Lielākais pieaugums saglabājās rūpnieciskās ražošanas ēku un noliktavu paredzamai platībai.
Būvniecības nozares rādītāju pēdējo ceturkšņu dinamika liek piesardzīgi vērtēt to attīstību tuvākā perspektīvā.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Jānis Ušpelis
EM Analītikas dienesta ekonomists