Ministru kabineta 30. jūnija sēdē apstiprināti grozījumi ES fondu atbalsta programmā "Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās", piešķirot papildu finansējumu ēku atjaunošanai, kā arī precizējot atsevišķas normas par iepirkumu veikšanai un atbalsta apvienošanai.
Līdz ar grozījumiem Altum piešķirts papildu finansējums 35 miljonu eiro apmērā daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai, kas ļaus īstenot MK noteikumos ietvertajiem nosacījumiem atbilstošos projektus, kuru pieteikumi tika iesniegti Altum līdz šā gada 11. janvārim, bet kuriem nepietika finansējums. Plānots, ka šī finansējuma ietvaros atbalstu (garantiju un grantu veidā) saņems vēl aptuveni 150 daudzdzīvokļu ēkas.
“Ēku energoefektivitātes veicināšanas pasākumi var kļūt par efektīvu instrumentu ekonomiskās aktivitātes atjaunošanai, palīdzot uzņēmējiem un Latvijas tautsaimniecībai pārvarēt Covid-19 pandēmijas radītās krīzes sekas, kā arī iedzīvotājiem palīdzēt sakārtot dzīvojamo fondu un mazināt apkures izdevumus. Papildu finansējuma piešķiršana šai programmai radīs papildu investīcijas Latvijas ekonomikā un būvniecības nozarēs, kas radīs jaunas darbavietas. Svarīgi norādīt, ka vairāk kā 60% no māju renovācijā ieguldītās naudas paliek Latvijas ekonomikā. Investīcijas mājokļu siltināšanā ir arī nozīmīgs atbalsta avots Latvijas būvmateriālu ražotājiem,” norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Māju renovācijas programma ir īpaši nozīmīga arī tādēļ, ka tā sekmēs ekonomisko aktivitāti reģionos, jo līdz šim visaktīvāk programmā projekti mājokļu atjaunošanai ir iesniegti no Latvijas reģioniem.
Līdz šim pabeigtie ēku renovācijas projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš bija 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā, kas ir būtisks ietaupījums arī iedzīvotāju izmaksām. Līdz šā gada 11. janvārim, kad tika pārtraukta projektu pieņemšana, Altum kopumā iesniegti 885 projektu pieteikumi par provizorisko summu 375 miljoni eiro.
Vienlaikus grozījumi MK noteikumos paredz jaunus nosacījumus piegādātāju atlasei. Noteikumos noteikts, ka visām dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajām personām, kuras īsteno energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus šīs atbalsta programmas ietvaros, turpmāk ir jāpiemēro Ministru kabineta 2017. gada 28. februāra noteikumi Nr.104 “Noteikumi par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem”, kas ir veidoti un satur minimālās (obligātās) prasības, lai radītu pēc iespējas vienkāršāku procedūru piegāžu, pakalpojumu un būvdarbu līgumu noslēgšanai.
Vienlaikus MK noteikumos veikti precizējumi normās par valsts atbalsta apvienošanu, lai tās atbilstu valsts atbalsta jomu reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem.
Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2016. gada 15. marta noteikumos Nr. 160 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās" 4.2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa pasākuma "Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās" īstenošanas noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Twitter: @EM_gov_lv
Facebook: http://www.facebook.com/ekonomikasministrija