Būvniecība
būvniecības apjoms

Nozares rādītāji 2023.gadā uzlabojas, nozare ir atgriezusies pie izaugsmes. Būvniecības produkcijas apjomu pieaugums 1.pusgadā bija 16,1%, salīdzinot ar 2022.gada attiecīgo periodu (neizlīdzināti dati salīdzināmās cenās). Savukārt, 2.ceturksnī pieauguma temps bija 15,4% salīdzinājumā ar 2022.gada 2.ceturksni. Līdzīgi kā 1.ceturksnī to noteica nozares un pasūtītāju spēja pielāgoties pēdējo gadu izaicinājumiem kā, piemēram, straujais būvizmaksu pieaugums un būvmateriālu pieejamības grūtības. Vēl viens faktors ir nozares divu gadu recesijas zemais bāzes efekts.

Izaugsme nav vienmērīga visās būvniecības pamatgrupās. Ēku būvniecībā un specializētajos būvdarbos ir straujš pieaugums, kamēr inženierbūvniecībā vērojams niecīgs pieaugums.

Ēku būvniecība 2023.gada 2.ceturksnī pieauga par 21,7% salīdzinājumā ar 2022.gada 2.ceturksni. Vienmērīgs pieaugums vērojams gan dzīvojamo māju, gan nedzīvojamo ēku segmentos.

Inženierbūvniecības apjomi 2023.gada 2.ceturksnī ir palikuši 2022.gada 2.ceturkšņa līmenī, izaugsmes temps ir tikai 0,9%. Pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu un pārējās inženierbūvniecības (to veido hidrotehnisko objektu būvniecība un citur neklasificēta inženierbūvniecība) apjomu pieaugums šajā periodā tikai mazliet spēja kompensēt samazinājumu ceļu un dzelzceļu būvniecībā.

Specializēto būvdarbu apjomi bija par 21,1% lielāki kā 2022.gada attiecīgajā periodā. Pieaugums vērojams visos pamatkategorijas segmentos, straujāk attīstoties ēku nojaukšanai un būvlaukuma sagatavošanai, kā arī citiem specializētiem būvdarbiem (to veido jumtu segumu klāšana un citur neklasificēti darbi).

Izsniegto būvatļauju skaits 2023.gada 2.ceturksnī bija 1180 būvatļaujas, kas ir par 13,6% mazāk kā 2022.gada atbilstošā periodā. Samazinājums skāris gandrīz visus ēku tipus, izņemot vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības ēkas, kā arī rūpnieciskās ražošanas ēkas un noliktavas. Savukārt paredzamā platība ir nedaudz pieaugusi – par 3,2%.

Nozares pozitīvie rādītāji ļauj izteikt piesardzīgas prognozes par izaugsmes turpināšanos tuvākajā perspektīvā.

Sagatavoja:
Ekonomikas ministrijas
Analītikas dienests