Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2023. gada augustā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 24,5%. Preču importa vērtība gada griezumā bija par 24,8% mazāka kā pirms gada. Eksports samazinājās piekto, bet imports – sesto mēnesi pēc kārtas. Tirdzniecības deficīts augustā sastādīja 12,3 procentus. Eksporta vērtības samazinājums gada griezumā daļēji ir saistāms arī ar eksporta cenu samazinājumu. Pēdējo mēnešu attīstības tendences rāda, ka eksporta kritums vairāk nepadziļinās un kopš jūnija tā apjomi pat nedaudz ir pieauguši, kā arī ārējās tirdzniecības deficīts ir kļuvis nedaudz mazāks.
Augustā gada griezumā par 24,2% samazinājās eksports uz ES valstīm. Eksporta vērtība straujāk samazinājās uz Lietuvu, Somiju (uz abām – minerālie produkti), Zviedriju (eļļas augu sēklas), Igauniju (minerālie produkti, elektroierīces), Nīderlandi (jaukti ķīmiskie produkti un organiskie savienojumi), Dāniju (koksne, dzīvnieku un augu tauki) un Vāciju (eļļas augu sēklas, koksne). Savukārt eksports pieauga uz Čehiju (gaisa kuģi, to daļas) un Ungāriju (minerālie produkti).
Savukārt augustā pieauga eksports uz NVS valstīm – par 2,7%. Pieauga eksports uz Kirgizstānu (augu daļas, saknes) un Krieviju (dzērieni). Uz Krieviju lielākoties tiek eksportēti dzērieni, farmācijas produkti, apģērbi un piederumi, parfimērijas un kosmētikas līdzekļi, kā arī citas sankciju sarakstā neiekļautas preces.
Eksporta apjomi augustā būtiski samazinājās uz pārējām valstīm – par 34,2%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība samazinājās uz Ukrainu (neatšifrētas preces, minerālie produkti), Apvienoto Karalisti (koksne) un Nigēriju (graudaugi). Savukārt eksporta vērtība pieauga uz Tanzāniju (mēslošanas līdzekļi) un Islandi (mēbeles).
Eksporta izaugsmi tuvākajos mēnešos turpinās ietekmēt vājš ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība. Šajā situācijā uzņēmējiem ir būtiski turpināt meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgus.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Edmunds Gergelevičs
EM Analītikas dienesta analītiķis