Vizuāls attēls par ES vienoto tirgu

Nepārtikas preču ražotājiem, to pilnvarotajiem pārstāvjiem, nepārtikas preču importētājiem, izplatītājiem, kā arī tiešsaistes tirdzniecības vietu pakalpojumu sniedzējiem atgādinām, ka no š.g. 13. decembra nepārtikas preču ražošanā un tirdzniecībā, t.sk. tiešsaistes tirdzniecībā, jāievēro jaunajā Ražojumu vispārējā drošuma regulā noteiktās prasības.

Regulas mērķis ir nodrošināt preču drošumu, ņemot vērā arī jauno tehnoloģiju attīstību, kā arī risināt izaicinājumus, ko rada pieaugošais tiešsaistes tirdzniecības apjoms. Vienlaikus regula paredz efektīvākus uzraudzības noteikumus un nedrošo preču atsaukuma procesus.  Līdz ar to tā nodrošinās augstāku patērētāju aizsardzības līmeni un vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem, tādējādi uzlabojot Eiropas Savienības iekšējā tirgus darbību.

Regula attiecas uz jauniem, lietotiem, remontētiem vai atjaunotiem ražojumiem, kā arī uz ražojumiem, kas tiek piedāvāti patērētājiem ES, izmantojot visus pārdošanas kanālus.

Regula paredz jaunus pienākumus uzņēmējiem un tiešsaistes tirdzniecības vietām, papildinātus noteikumus preču izsekojamības nodrošināšanai, tajā skaitā pienākumu visām ES importētajām precēm norādīt par preču drošumu atbildīgo uzņēmēju Eiropas Savienībā.

Regula nosaka arī aspektus, kas jāņem vērā, lai nodrošinātu preču drošumu, ieskaitot jaunās tehnoloģijas, pienākumu uzņēmējiem ziņot uzraudzības iestādēm par negadījumiem, kā arī noteikumus preču atsaukumu apstrādei, tajā skaitā paredzot obligātas formas atsaukumu noformēšanai, kā arī tiesības patērētājiem uz nedrošo preču radīto zaudējumu atlīdzināšanu. 

Regulas prasības neattiecas uz cilvēkiem paredzētām vai veterinārām zālēm, pārtiku un barību, dzīviem augiem un dzīvniekiem, ģenētiski modificētiem organismiem un mikroorganismiem ierobežotas izmantošanas apstākļos, dzīvnieku izcelsmes un blakusproduktiem, augu aizsardzības līdzekļiem, transporta iekārtām, ko izmanto pakalpojumu sniedzējs, gaisa kuģiem, kuru konstrukcija, ražošana, apkope un ekspluatācija rada zemu drošības risku, senlietām, kā arī ražojumiem, uz kuriem ir skaidri norādīts, ka pirms lietošanas tie ir jāsalabo vai jāatjauno. 

Regulā noteiktās prasības ir tieši piemērojamas un nav jāpārņem Latvijas normatīvajos aktos, savukārt to izpildes uzraudzību Latvijā nodrošinās Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Veselības inspekcija. 

Papildu informāciju par regulu un tajā noteiktajiem pienākumiem katram no uzņēmēju veidiem aicinām skatīt eur-lex.europe.eu tiešsaistes vietnē: https://eur-lex.europa.eu/LV/legal-content/summary/general-product-safety-regulation-2023.html 

  

Ekonomikas ministrijas 

Sabiedrisko attiecību  nodaļa 

prese@em.gov.lv