Ar mērķi nodrošināt pietiekamu skaitu neatkarīgo ekspertu ēku energoefektivitātes jomā, kuri veic apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudi, Ministru kabinets š.g.18. oktobra sēdē apstiprināja izmaiņas kārtībā, kādā tiek novērtēta neatkarīgu ekspertu kompetence ēku energoefektivitātes jomā un īstenota šo ekspertu profesionālās darbības uzraudzība.
Izmaiņas paredz atvieglotas prasības jau esošajiem neatkarīgiem ekspertiem ēku energoefektivitātes jomā, kā arī citiem profesionāļiem sertifikāta iegūšanai apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudes veikšanai. Līdz ar to tiks samazināti šķēršļi sertifikāta iegūšanai un veicināta profesionāļu sertifikācija apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudei.
Saskaņā ar pašlaik spēkā esošo kārtību, neatkarīgs eksperts ir tiesīgs veikt apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudi, ja viņam ir ne tikai atbilstoša izglītība un nokārtota kompetences pārbaude, bet arī vismaz sešu mēnešu ilga praktiskā darba pieredze apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudē, strādājot neatkarīga eksperta vadībā. Kā liecina dati uz 2022.gada 21.jūliju Būvniecības informācijas sistēmā bija reģistrēti tikai 8 neatkarīgie eksperti ēku energoefektivitātes jomā, kas sertificēti pārbaudes aktu izsniegšanai. Savukārt neatkarīgo ekspertu uzraudzības iestāde, biedrība "Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju savienība" norādīja, ka tikai 2 eksperti praktizē minēto pārbaudes aktu sagatavošanu un izdošanu.
Līdz ar to, atbilstošu praktizējošo ekspertu skaits nav pietiekams, lai nodrošinātu pārējo neatkarīgo ekspertu praksi, bet bez prakses, automātiski nav iespējams izpildīt nosacījumu par 6 mēnešu ilgu praktisko darba pieredzi.
Tādēļ Ministru kabinets lēma par izmaiņām regulējumā, nosakot alternatīvas prasības praktiskās pieredzes iegūšanai un tādējādi veicinot neatkarīgu ekspertu sertificēšanu pārbaudes aktu sagatavošanai. Grozījumi paredz atvieglotas prasības sertifikāta iegūšanai apkures sistēmu un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudes veikšanai, tādējādi mazinot šķēršļus sertifikāta iegūšanai.
Turpmāk nepieciešamo iegūstamo pieredzes apjomu noteiks kompetences pārbaudes iestāde. Šobrīd neatkarīgo ekspertu sertificēšanai un uzraudzībai ir noslēgts Deleģēšanas līgums starp Ekonomikas ministriju un biedrību "Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju savienība" (turpmāk – LSGŪTIS), kas paredz, ka LSGŪTIS saskaņo ar Ekonomikas ministriju minimālās praktiskās darba pieredzes programmas. Tādējādi iegūstamās praktiskās pieredzes prasības tiks saskaņotas ar Ekonomikas ministriju.
Detalizētāk ar apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumos Nr. 531 "Noteikumi par neatkarīgu ekspertu kompetences novērtēšanu un profesionālās darbības uzraudzību ēku energoefektivitātes jomā" var iepazīties vienotajā Tiesību aktu portālā.