ATJAUNOTS Ekonomikas ministrijas valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – ilgtermiņa pētījumu programma” platformu pieteikumu atklātais konkurss. Konkursa nolikumā veiktas izmaiņas! 

Nolikumā ir precizēts programmas finansējums, sasniedzamie rezultāti, pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijas statusa izvērtēšanas nosacījumi, kā arī netiešo attiecināmo  izmaksu aprēķināšanas nosacījumi.

Latvijas Zinātnes padome, pamatojoties uz Latvijas Republikas Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 "Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība" 17. punktu, atjauno ilgtermiņa valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – ilgtermiņa pētījumu programma” platformu pieteikumu atklāto konkursu.

Ilgtermiņa valsts pētījumu programma “Inovāciju fonds – Ilgtermiņa pētījumu programma” (turpmāk – Programma) apstiprināta, ievērojot Ministru kabineta 2024. gada 18. jūnija rīkojumā Nr. 474 “Par ilgtermiņa valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – ilgtermiņa pētījumu programma" (turpmāk  - MK rīkojums) noteikto, ar ko Ekonomikas ministrija noteikta par atbildīgo institūciju programmas īstenošanā.

Konkursa ietvaros platformām pieejamais kopējais finansējums ir 17 100 000 euro.

Konkursa ietvaros plānots finansēt vienu platformu, kur MK rīkojuma 6. punkta uzdevumiem  ir noteikts šāds provizoriskais projekta finansējums 17 100 000 euro.

Platformas īstenošanas termiņš ir 24 mēneši, sākot no līguma par platformas īstenošanu spēkā stāšanās dienas.

Saskaņā  ar MK rīkojumu:

  • Ilgtermiņa programmas virsmērķis – jaunu zināšanu, kā arī produktu un tehnoloģiju risinājumu attīstība ilgtermiņā Latvijā apstiprinātajās viedās specializācijas stratēģijas jomās "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija" un "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas".
  • Ilgtermiņa programmas mērķis – attīstīt akadēmiskās pētniecības un lietišķās zinātnes kompetences inovatīvu un komercializējamu produktu un tehnoloģiju izstrādei ciešā sadarbībā ar Latvijas biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektrotehnikas, tehnoloģiju un inženiersistēmu nozarēm

Noteikti ilgtermiņa programmas mērķa sasniegšanai šādi uzdevumi:

  1. viedās specializācijas stratēģijas jomā "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija" – terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus;
  2. viedās specializācijas stratēģijas jomā "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas" – optikas, fotonikas, mikroelektronikas, mikrofluīdikas ierīču, viedo materiālu, datu pārraides un sakaru tehnoloģiju, sensoru un inženiersistēmu, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana.

Noteikti ilgtermiņa programmai šādi kopīgie (horizontālie) uzdevumi:

  1. veidot un attīstīt starpdisciplināras un iekļaujošas starptautiski konkurētspējīgas zinātnieku grupas, kas zinātniskajā darbībā izmanto pētniecības metodes un tehnoloģijas, kas ir atzītas pasaules zinātnieku vidū;
  2. attīstīt zinātnisko grupu sadarbību ar attiecīgās tautsaimniecības nozares speciālistiem;
  3. iesaistīties starptautiskās sadarbības tīklos un konsorcijos;
  4. attīstīt inovatīvus risinājumus un veicināt to plašāku izmantošanu;
  5. informēt sabiedrību, iesaistot atbilstošās mērķa grupas, lai veicinātu zināšanu pārnesi, izpratni par pētniecības lomu un devumu sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā.

Kas var piedalīties? Latvijas Republikas zinātniskās institūcijas, kas reģistrētas Zinātnisko institūciju reģistrā un kas atbilst pētniecības organizācijas definīcijai. Kā sadarbības partneris var piedalīties arī valsts institūcija, kurai zinātniskās darbības veikšana ir noteikta ar ārējo tiesību aktu, nolikumā vai statūtos.

Projektu pieteikumi iesniedzami Nacionālajā zinātniskās darbības informācijas sistēmā(NZDIS) līdz 2024. gada 21. oktobra plkst.17.00 

Papildu informācija:
Liene Bērziņa
Latvijas Zinātnes padomes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tel. +371 28670057
liene.berzina@lzp.gov.lv