Rūpniecība
123

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2023. gada novembrī, salīdzinot ar 2022. gada novembri, gan pēc neizlīdzinātiem, gan arī kalendāri izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,8%. Apstrādes rūpniecības apjomu samazinājums ir vērojams jau 12 mēnesi pēc kārtas. Kopumā gada vienpadsmit mēnešos apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi bija par 5,4% mazāki nekā atbilstošajā periodā pirms gada.

Jāatzīmē, ka dažādās rūpniecības apakšnozarēs attīstības tendences ir atšķirīgas. 2023. gada novembrī gada griezumā lielākā ietekme apstrādes rūpniecības apjomu samazinājumā bija nemetālisko minerālu (-13,3%) un mēbeļu (-22,1%) ražošanas apjomu kritumam. Nedaudz mērenāk samazinājās poligrāfijas (-20,6%), ķīmiskās rūpniecības (-10,4%) un dzērienu (-12,6%) ražošanas apjomi. Savukārt pērn novembrī gada griezumā, pēc desmit mēnešu samazinājuma, pieauga kokapstrādes (+1,3%) ražošanas apjomi. Pozitīvu ieguldījumu apstrādes rūpniecības izlaidē deva arī pārtikas produktu (+6,1%), mašīnu un mehānismu (+10,9%) un datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+6%) ražošanas apjomu pieaugumi.

Novembrī gada griezumā par 3,4% samazinājās arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Nedaudz mērenāk samazinājās vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi – par 2,5%, straujāk – eksportā realizētās produkcijas apjomi – par 3,9%. Būtiski saruka koksnes un tās izstrādājumu, kā arī ķīmisko vielu un produktu realizācija. To daļēji kompensēja elektrisko iekārtu, datoru, elektronisko un optisko iekārtu, kā arī pārtikas produktu realizācijas apjomu pieaugums.

Paredzams, ka 2023. gada pēdējā mēnesī apstrādes rūpniecības izlaides apjomi pēc 12 mēnešu samazinājuma varētu pieaugt. 2024. gadā nozares izaugsmi turpinās ietekmēt ierobežots ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība. Šajā situācijā komersantiem jāturpina meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgi.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Edmunds Gergelevičs
EM Analītikas dienesta analītiķis