Uzraksts - 33 pasākumu plāns  mājokļu pieejamības veicināšanai

Š.g. 3. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja Mājokļu pieejamības pamatnostādņu īstenošanas plānu 2024. – 2027. gadam, apstiprinot pasākumus mājokļu pieejamības nodrošināšanai dažādu ienākumu līmeņu mājsaimniecībām, tostarp mājsaimniecībām ar viszemākajiem ienākumiem, kā arī veicot ieguldījumus esošā dzīvojamā fonda uzlabošanā un veicinot investīcijas jauna dzīvojamā fonda attīstībā.

Pieaugošās mājokļa izmaksas un mājokļu pieejamība zemu un vidēju ienākumu mājsaimniecībām ir izaicinājums visā Latvijas teritorijā, tāpēc mājokļu pieejamības jautājums ir augstākā prioritāte. Jāatzīmē, ka jaunu un renovētu mājokļu trūkumu izjūt ne tikai mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, bet arī, piemēram, jaunie speciālisti,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Mājokļu pieejamības pamatnostādnes 2023. – 2027. gadam Ministru kabinets apstiprināja 2023. gada 7. novembrī ar mērķi veicināt investīcijas dzīvojamā fonda attīstībā, ik gadu dzīvojamo fondu palielinot par 1 % jeb 10 000 mājokļiem.  

Latvijā pašvaldību dzīvojamais fonds ir sliktā tehniskā stāvoklī, kā arī pašvaldības atbalsts netiek sniegts visām personām, kurām būtu nepieciešama palīdzība risināt mājokļu jautājumus. Mājokļu pieejamības veicināšanai mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām paredzēts izstrādāt jaunu likumu, kas aizstātu šī brīža esošo likumu “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, pārskatot personu loku, kas var pretendēt uz pašvaldības īres dzīvokli, kā pārskatot minimālās kvalitātes prasības pašvaldības izīrētājam dzīvojamām telpām. Tāpat, plānā iekļauts EM izstrādātais atbalsts sociālo un pašvaldību īres mājokļu būvniecībai vai atjaunošanai.  

Ievērojot, ka Latvijā aptuveni 44% no mājsaimniecībām ir pārāk turīgas, lai saņemtu pašvaldības atbalstu mājokļu jautājumu risināšanā, taču to ienākumi ir par zemu, lai iegādātos mājokli tirgus cenās, valstij ir būtiska loma nodrošināt finansiāli pieejamus mājokļus. Līdz ar to, lai veicinātu mājokļu pieejamību mājsaimniecībām ar vidējiem ienākumiem, turpmākajos gados tiks īstenota Zemas īres maksas mājokļu programma, kā arī tiks izstrādāta publiskās privātās partnerības programma pieejamu cenu īres dzīvokļu attīstībai.

Lai atbalstītu mājsaimniecības ar vidēji augstiem ienākumiem, ir būtiski nodrošināt, ka esošās Altum mājokļa garantijas ģimenēm, jaunajiem speciālistiem un NBS karavīriem tiek turpinātas un pilnveidotas, jo tās nodrošina ne tikai mājokļu pieejamību šīm personām, bet tās veicina arī kreditēšanu, it īpaši reģionos, un ir būtisks elements demogrāfijas veicināšanai. Būtiski ir nodrošināt arī atbalstu nekustamā īpašuma attīstītājiem reģionos, nodrošinot tiem gan aizdevumus, gan garantijas mājokļu būvniecībai uz tirgus nosacījumiem reģionos, lai veicinātu jauna dzīvojamā fonda attīstību ārpus Rīgas un Pierīgas robežām.

Plānā paredzēta arī virkne pasākumu esošā dzīvojamā fonda uzlabošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai, t.sk. paredzēts īstenot atbalsta programmas, sniedzot diferencētu atbalstu dzīvojamo telpu energoefektivitātes uzlabošanai. Tāpat plānoti pasākumi, lai veicinātu vietējo resursu (rūpnieciski ražotu koka siltināšanas paneļu) izmantošanu dzīvojamā fonda atjaunošanai, sagatavotu atjaunošanas paraugprojektus izplatītākajām daudzdzīvokļu ēku sērijām, kā arī mazinātu administratīvo slogu gan lēmumu pieņemšanas procesā, gan nekustamā īpašuma attīstīšanas procesā.

Mājokļu pieejamības pamatnostādņu īstenošanas plānā 2024. – 2027. gadam paredzētos pasākumus īstenos Ekonomikas ministrija, Finanšu ministrija, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, Tieslietu ministrija un Labklājības ministrija. Pasākumu īstenošana tiks nodrošināta ministrijām piešķirtā finansējuma ietvaros, kā arī Atveseļošanas fonda un ES fondu investīcijām, un Altum pieejamiem finanšu resursiem.

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

E-pasts: prese@em.gov.lv

T. 67013193