Jaunumi Mazumtirdzniecība Statistika
Mazumtirdzniecības dinamika

Tā kā februārī pakalpojumus jebkurā tirdzniecības vietā iekštelpās varēja sniegt epidemioloģiski drošā vidē jeb t.s. “zaļajā” drošības režīmā, tas pozitīvi ietekmēja mazumtirdzniecības apgrozījumu. Februārī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 9,4% augstāks nekā 2021.gada februārī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās).

Līdzīgi kā janvārī, pieaugumu noteica ne tikai tirdzniecības ierobežojumu mazināšana, bet arī zemā bāze 2021.gada pirmajos mēnešos, kad spēkā bija stingri tirdzniecības ierobežojumi un atvērti bija galvenokārt pārtikas veikali.

Februārī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 23%, nodrošinot lielāko daļu devumu kopējā mazumtirdzniecībā. Tirdzniecības apgrozījums ievērojami pieauga gandrīz visās preču kategorijās, izņemot mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecību specializētajos veikalos (kritums par 12%), ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība (kritums par 6,5%) un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība (kritums par 5,5%). Visstraujāk pieauga apģērbu un apavu tirdzniecība (par 138%), pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība (par 95%), sporta preču un spēļu tirdzniecība (par 50%) un kultūras preču tirdzniecība (par 41%).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām visstraujākais pieaugums bija vērojams lietoto preču mazumtirdzniecībā (par 792%), kas līdzīgi kā janvārī, skaidrojams ar zemo bāzi iepriekšējā gada sākumā. Līdzīga situācija sagaidāma arī martā. Februārī par ¼ saruka arī pārējā mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem un mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 10%). Atceļot ierobežojumus, iedzīvotāji aktīvāk izmantoja iepirkšanās iespējas klātienē. Februāris bija pirmais mēnesis, kad kopš 2020.gada decembra saruka iepirkšanās pa pastu vai Interneta veikalos.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums februārī bija gandrīz nemainīgs un bija vien par 0,8% augstāks nekā 2021.gada februārī.

Arī degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās februārī bija gandrīz nemainīgs un saruka par  0,4% salīdzinājumā ar 2021.gada februāri.

Kopumā š.g. janvārī-februārī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 12,6% augstāks nekā 2021.gada janvārī-februārī.

Sākot ar 1.martu ir atcelta lielākā daļa tirdzniecības ierobežojumu. Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi paredz, ka visiem ir pieejamas visas tirdzniecības vietas un tirdzniecības vietās telpās vienam apmeklētājam noteikta 15 m2 no publiski pieejamās iekštelpu platības.

Turpmākos mēnešus situāciju mazumtirdzniecībā lielā mērā ietekmēs pašreizējā ģeopolitiskā situācija un karš Ukrainā. Tas savukārt ietekmēs globālo energoresursu tirgu un radīs bažas par cenu pieaugumu, kā rezultātā, iedzīvotāji varētu vairāk tērēt pirmās nepieciešamības precēm un pārtikai un būt piesardzīgāki lielāku pirkumu veikšanā.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Analītikas dienesta analītiķe