Jaunumi
Izvēlēto jaunuzņēmumu pārstāvji
“NRG Solutions” dibinātāji Jānis Sēlis un Linda Sēle un “ESA BIC Latvia” vadītājs Ļevs Lapkis. Publicitātes foto

"ESA BIC Latvia", pirmais Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) Biznesa inkubācijas centrs Latvijā, ar prieku paziņo pirmās Tendera izvērtēšanas padomes rezultātus: divi daudzsološi Latvijas jaunuzņēmumi ir izvēlēti dalībai “ESA BIC Latvia” inkubācijas programmā. Tas ir nozīmīgs solis Latvijas inovāciju un uzņēmējdarbības atbalstam kosmosa nozarē.

Izvērtēšanas un atlases procesu kopīgi veica “ESA BIC Latvia”, Latvijas kosmosa ekosistēmas eksperti un ESA, nodrošinot atbilstību ESA stingrajiem standartiem un saskaņotību ar tās misiju. Izvēlētie jaunuzņēmumi pārstāv augšupejošās (upstream) un lejupejošās (downstream) kosmosa ekonomikas jomas. Kamēr ar otro jaunuzņēmumu vēl turpinās līguma parakstīšanas sarunas, “ESA BIC Latvia” ar lepnumu oficiāli paziņo pirmo inkubācijai apstiprināto uzņēmumu: “NRG Solutions”. 

“NRG Solutions” izmanto Zemes novērošanas (angl. Earth Observation, EO) datus un modernās ģeotelpiskās tehnoloģijas, lai modernizētu īpašumu novērtēšanu un izvērtēšanu. Viņu risinājums nodrošina nekustamā īpašuma profesionāļus ar attālinātu, uz datiem balstītu, ieskatu, identificējot strukturālos un vides faktorus, kas ietekmē ēku stāvokli. Atšķirībā no tradicionālajām metodēm, kas lielā mērā balstās uz klātienes pārbaudēm un subjektīviem vērtējumiem, “NRG Solutions” piedāvā mērogojamu un datiem bagātu alternatīvu, kas uzlabo efektivitāti un lēmumu pieņemšanas precizitāti.

“Mēs esam patiesi sajūsmināti būt pirmais uzņēmums, kas izvēlēts dalībai ESA BIC. Ar nepacietību gaidām rezultatīvu inkubācijas periodu, izmantojot ESA BIC zināšanas, atbalstu un kopienu. Mūsu mērķis ir pārvērst sarežģītus EO datu kopumus praktiskā vērtībā nekustamo īpašumu profesionāļiem, un sākums jau ir daudzsološs,” saka Linda Sēle, NRG Solutions izpilddirektore.

“ESA BIC Latvia”, ko pārvalda “Commercialization Reactor”, atbalstīs izvēlētos jaunuzņēmumus divu gadu inkubācijas periodā, nodrošinot līdz €60 000 finansējumu bez kapitāldaļām katram uzņēmumam, piekļuvi plašajam ESA tīklam Eiropā, kā arī vietējo mentoringu, tehnisko atbalstu, juridisko un intelektuālā īpašuma konsultāciju pakalpojumus un saikni ar starptautisku kosmosa inovatoru un industrijas tīklu. Kopumā piecu gadu laikā plānots inkubēt vismaz 12 jaunuzņēmumus. Inkubācijas laikā uzņēmumiem būs iespēja piedalīties arī ESA iepirkumos, kas aptver visu – no Zemes izpētes līdz kosmosa misijām. Visi “ESA BIC Latvia” pakalpojumi būs pieejami bez maksas, ļaujot uzņēmējiem koncentrēties uz inovāciju un biznesa izaugsmi.

“Lepojamies uzņemot pirmo jaunuzņēmumu “ESA BIC Latvia” inkubatorā un turpinām aktīvi meklēt jaunus startapus ar būtisku potenciālu attīstīt kosmosa ekonomiku. Mēs esam šeit, lai palīdzētu drosmīgām, ar kosmosu saistītām idejām pārtapt mērogojamos uzņēmumos, kas rada vērtību Latvijai un ārpus tās. “NRG Solutions” ir lielisks piemērs tam, kā kosmosa tehnoloģijas var izmantot reālu problēmu risināšanai uz Zemes. Mēs esam apņēmības pilni atbalstīt viņu izaugsmi,” uzsver Levs Lapkis, “ESA BIC Latvia” vadītājs.

Latvijas dalību ESA BIC tīkla kopīgi nodrošinās Izglītības un zinātnes ministrija un Ekonomikas ministrija.

“Kosmosa industrija strauji attīstās visā pasaulē un Latvijā jau ir izveidojusies konkurētspēja starptautiskā līmenī. Kosmosa jaunuzņēmumu skaita palielināšana ir būtisks solis zinātnes komercializācijai un kosmosa tehnoloģiju izmantošanai attīstībai uz Zemes. Tādēļ ESA BIC ir svarīga loma Latvijas tautsaimniecībā gan šodien, gan nākotnē,” norāda Ilze Lore, Ekonomikas ministrijas Uzņemējdarbības atbalsta departamenta direktore.

ESA inkubatoram ir pastāvīga atvērta pieteikšanās, taču uzņemšana programmā notiek 2 reizes gadā pēc Tendera izvērtēšanas padomes sēdēm. Nākamais pieteikšanās termiņš ir 2025. gada 22. jūnijs, plkst. 18.00. Piesakies: https://www.esabic.lv/apply

Pašlaik ESA BIC tīkls Eiropā ietver 32 centrus 22 valstīs. “ESA BIC Latvia” tika atklāts 2024. gada 13. novembrī, un tā operatīvais pārraugs ir “Commercialization Reactor”. Kopumā pēdējo 20 gadu laikā ESA BIC centri ir palīdzējuši attīstīt vairāk nekā 1800 jaunuzņēmumu – daži no tiem šodien jau ir “vienradži”.