Higiēniskās sejas maskas

Ņemot vērā Ministru kabineta pieņemto lēmumu par rekomendāciju lietot mutes un deguna aizsegu, svarīgi, lai iedzīvotāji ir informēti par dažādiem sejas masku veidiem un atšķirīgo aizsardzības līmeni. Tāpēc sadarbībā ar Veselības ministriju un VUGD Ekonomikas ministrija ir  sagatavojusi vienotu informāciju par higiēnisko sejas masku lietošanu iedzīvotājiem.

 

Vienlaikus, lai sekmētu kvalitatīvu sejas masku ražošanu, kā arī palīdzētu iedzīvotājiem pašiem tās šūt, ir izstrādāta tehniskā specifikācija higiēnisko sejas masku šūšanai. Izstrādāto tehnisko specifikāciju var izmantot gan cilvēki mājas apstākļos, pēc tās paši šujot maskas, gan mazi un lieli ražotāji. Higiēnisko sejas masku tehnisko specifikāciju sagatavoja Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore un vadošā pētniece Inga Dāboliņa, ņemot vērā zinātniskajā literatūrā pieejamās atziņas par dažādu tekstilmateriālu pielietojamību Covid-19 izplatības ierobežošanai. 

 

Savukārt uzņēmumiem, kuri vēlas ražot medicīniskās sejas maskas un respiratorus, ir pieejams valsts atbalsts produktu sertifikācijai. Plašāka informācija par atbalsta iespējām pieejama Latvijas investīciju un attīstības aģentūras mājaslapā

 

Svarīgi atcerēties, ka higiēnisko sejas masku lietošana ir tikai papildu līdzeklis jau šobrīd valdības noteiktajām sociālās distancēšanās un personīgās higiēnas normām. Noteiktie pienākumi attiecībā uz roku mazgāšanu un distances ievērošanu netiek atcelti un to ievērošana ir būtiska, arī lietojot higiēniskās sejas maskas.

 

Tomēr arī sejas masku ir svarīgi lietot pareizi, lai nepakļautu riskam inficēties ar Covid-19.

Lietojot pašu šūtu auduma sejas masku aicinām ievērot šādus ieteikumus:
  • Pirms uzvilkt un novilkt sejas masku – nomazgā rokas.
  • Uzvelkot un noņemot masku, nepieskaries tās priekšpusei.
  • Maskai ir pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai.
  • Nevalkā masku pārāk ilgi, ja tā kļūst mitra – nomaini pret tīru un sausu.
  • Nekad nevalkā masku, apmainot to uz kreiso pusi. 
  • Noņemto masku ieliec maisiņā.
  • Pēc katras lietošanas izmazgā savu auduma masku vismaz 600 C karstā ziepjūdenī un kārtīgi izžāvē.
  • Ja esi nopircis daudzkārt lietojamu auduma sejas masku, pirms pirmās lietošanas to arī izmazgā karstā ūdenī un kārtīgi izžāvē. Tikai pēc tam vari lietot savu jauno sejas aizsargmasku.

 

Atceries - no inficēšanās ar Covid-19 vislabāk pasargā regulāra roku mazgāšana, 2 metru distances ievērošana un izvairīšanās no liekas drūzmēšanās jeb #PaliecMājās!

 

 

 

Lapas informācija atjaunota:    01-06-2020