Nemiro: Atbalstu OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi

09-05-2019

Atzinīgi novērtējot 34 Saeimas deputātu iniciatīvu rosināt Saeimu lemt par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas jautājumiem veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro uzsver, ka, ņemot vērā, ka šis ir sabiedrībai svarīgs jautājums, viņš pilnībā atbalsta komisijas izveidi papildu informācijas gūšanai.

 

Parlamentāro izmeklēšanu paredzēts veikt par valsts rīcību, izveidojot valsts atbalsta sistēmu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem resursiem un koģenerācijā, izvērtējot tās atbilstību Latvijas un Eiropas Savienības tiesību normām, kā arī izvērtējot sistēmas uzraudzību un kontroli.

 

“Valsts atbalsta sniegšana elektroenerģijas ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos energoresursus vai kuri nodrošina elektroenerģijas bāzes jaudas, pati par sevi ir atbalstāma rīcība; arī daudzas citas Eiropas valstis sniedz šāda veida atbalstu saviem ražotājiem. Bet Latvijā OIK sistēmu allaž apvijis visai necaurspīdīgs tīkls, kas radījis pamatu sabiedrības šaubām par sistēmas taisnīgumu un neuzticībai atsevišķu valsts amatpersonu rīcībai. Obligātā iepirkuma sistēma Latvijā darbojas ilgāk par 10 gadiem. Tas ir pietiekams laiks, lai šodien veiktu sistēmas izvērtējumu, apzinātu un labotu iepriekš pieļautās kļūdas, lai turpmāk tā būtu caurspīdīgāka un sabiedrībai saprotama,” norāda ministrs.

 

Ekonomikas ministrija šobrīd aktīvi strādā pie jauniem risinājumiem OIK sistēmas sakārtošanai. Esam izstrādājuši priekšlikumus valsts atbalsta sistēmas sakārtošanai, kas ietver gan stingrākas prasības valsts atbalstu saņemošo elektrostaciju darbībai, gan stingrākas kontroles un bargākas sankcijas pārkāpumu gadījumos. “Mans mērķis ir panākt, ka jau tuvākajā laikā OIK tiek samazināts gan uzņēmējiem, gan mājsaimniecībām, un turpmāk valsts atbalsts tiek sniegts tikai priekšzīmīgiem un uz ilgtspēju vērstiem uzņēmumiem. Tāpēc paralēli strādājam arī pie priekšlikumiem, kā radīt veicinošus apstākļus elektrostaciju darbam ārpus valsts atbalsta sistēmas,” uzsver Nemiro.

 

 

Beata Jonite

Ekonomikas ministra padomniece

sabiedrisko attiecību jautājumos

beata.jonite@em.gov.lv

T.: 28351588

Lapas informācija atjaunota:    09-05-2019