Dabasgāzes tirgus atvēršana Latvijā

Baltijas Ministru Padomes premjerministru tikšanās laikā 2016. gada 9. decembrī Rīgā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjerministri parakstīja deklarāciju par reģionālā gāzes tirgus izveidi ar mērķi līdz 2020. gadam izveidot vienotu un reģionālu Baltijas valstu gāzes tirgu. Parakstot šo deklarāciju, arī Baltijas valstu premjerministri atzinuši, ka reģionālais gāzes tirgus veicinās ekonomisko attīstību reģionā, sniedzot labumu visiem gāzes patērētājiem, nodrošinot konkurētspējīgu gāzes cenu un augstas kvalitātes pakalpojumus.
 

Baltijas Ministru prezidentu deklarācija par reģionālā gāzes tirgus attīstību.  

Declaration of the Baltic Prime Ministers on Regional Gas Market Development.

 

2016. gada 11. februārī apstiprinot grozījumus Enerģētikas likumā, Saeima noteikusi, ka 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tiek pilnībā atvērts visiem lietotājiem, dabasgāzes tirgū nodrošinot brīvu konkurenci, piegāžu drošību un enerģētiskās neatkarības stiprināšanu Latvijā.

 

Līdz ar to visiem dabasgāzes lietotājiem ir nodrošināta iespēja izvēlēties sev piemērotāko tirgotāju, un dabasgāzes cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties.

 

No 2017. gada 3. aprīļa par aktīviem tirgus dalībniekiem kļūst visas juridiskās personas, t.sk. valsts un pašvaldības iestādes, valsts un pašvaldības kapitālsabiedrības, kā arī uzņēmēji, kuri, rūpīgi izvērtējot dabasgāzes tirgotāju piedāvājumus, var:

  • pieņemt lēmumu mainīt tirgotāju vai produktu, slēgt līgumu ar jauno tirgotāju un sākt saņemt dabasgāzi pēc jaunā līguma nosacījumiem;
  • vai pieņemt lēmumu nemainīt tirgotāju un dabasgāzi saņemt:

- līdz 2017. gada 1. jūlijam no esošā tirgotāja;

- no 2017. gada 1. jūlija pēdējās garantētās piegādes ietvaros par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātu dabasgāzes cenu + 20%.

 

Jāņem vērā, ka valsts un pašvaldības iestādēm un kapitālsabiedrībām jauna tirdzniecības līguma noslēgšanai jāpiemēro Publisko iepirkumu likumā vai Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā noteiktā kārtība.

 

Mājsaimniecības lietotājiem ir paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana. Arī mājsaimniecības aicinām izvērtēt dabasgāzes tirgotāju piedāvājumus un:

  • pieņemt lēmumu mainīt tirgotāju vai produktu, slēgt līgumu ar jauno tirgotāju un 2017. gada 1. maija saņemt dabasgāzi pēc jaunā līguma nosacījumiem;
  • vai pieņemt lēmumu nemainīt tirgotāju un turpināt saņemt dabasgāzi no publiskā tirgotāja par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātu dabasgāzes cenu (līdz 2019.gada 1.janvārim – no AS Latvijas gāze”).

 

Prezentācijas:

Gāzes tirgus Eiropā un Latvijā (A.Ašeradens, Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs)

Gāzes tirgus atvēršana Latvijā (Jānis Patmalnieks, Valsts sekretāra vietnieks, Ekonomikas ministrija)

Regulatora loma dabasgāzes tirgus liberalizācijā (Rolands Irklis, Regulatora padomes priekšsēdētājs)

Regulatora sagatavots materiāls "Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem"

 

Infografikas:

Dabasgāzes tirgus atvēršanas mērķi un ieguvumi (valstij, uzņēmējiem, mājsaimniecībām)

Kāds būs atvērts dabasgāzes tirgus?

Nepieciešamā rīcība uzņēmējiem un mājsaimniecībām

3 soļi atvērtā dabasgāzes tirgū juridiskām personām

3 soļi atvērtā dabasgāzes tirgū mājsaimniecībām

Dabasgāzes tirgus Latvijā (esošā situācija)

Dabasgāzes tirgus veidošanās Latvijā (normatīvais regulējums)

Lapas informācija atjaunota:    11-02-2019