Turpmākā apstrādes rūpniecības attīstība ir cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos

04-11-2014

Pēc vājākiem apstrādes rūpniecības izaugsmes rādītājiem vasaras mēnešos, septembrī vērojamas pozitīvas tendences. Saražotās produkcijas apjomi septembrī gada griezumā pieauga par 4,4 %.  Kopumā šogad deviņos mēnešos saražotās produkcijas apjomi bija par 0,2 % lielāki nekā pagājušā gada janvārī - septembrī. Apstrādes rūpniecību ietekmē tendences ārējos tirgos – lēnāka nekā gaidītā ekonomiskā izaugsme Eiropas Savienībā, kā arī vājā ekonomiskā situācija Krievijā.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi
neizlīdzināti dati, 2010.gads = 100

 

Atsevišķās apstrādes rūpniecības nozarēs, par spīti ekonomiskajai situācijai eksporta tirgos, ražošanas apjomi stabili pieaug. Kokapstrādē saražotās produkcijas apjomi septembrī bija par 10,3 % lielāki nekā pirms gada un kopumā janvārī - septembrī nozares izlaide bija par gandrīz 8 % lielāka nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā. Strauji pieauguma tempi saglabājas datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – septembrī pieaugums gada griezumā pārsniedza 85 %. Pēc mērenā pieauguma augustā, septembrī ķīmiskajā rūpniecībā ražošanas apjomi gada griezumā pieauga par 7,7 %. Stabila izaugsme šogad vērojama mēbeļu ražošanā – izlaides apjomi septembrī bija par 12,8 % lielāki nekā pirms gada.
 

Septembrī pieaugums bija vērojams arī poligrāfijā, gatavo metālizstrādājumu ražošanā, elektrisko iekārtu ražošanā, iekārtu un mehānismu ražošanā, kā arī transportlīdzekļu ražošanā.
 

Pārtikas rūpniecībā, pēc samazinājuma augustā, septembrī saražotās produkcijas apjomi saglabājās pagājušā gada septembra līmenī. Atsevišķus nozares uzņēmumus kopš augusta negatīvi ietekmē Krievijas noteiktais importa aizliegums. Kopumā šogad 9 mēnešos pārtikas rūpniecības nozarē bija saražots par 3,5 % vairāk produkcijas nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā.
 

Dažās nozarēs ražošanas apjomi šogad atpaliek no pagājušā gada līmeņa. „Liepājas metalurga” dīkstāve būtiski ietekmē metālu ražošanas nozari – šogad janvārī - septembrī ražošanas apjomi bija par gandrīz 55 % mazāki nekā pirms gada. Jau kopš šī gada sākuma vērojamais ražošanu apjomu kritums arī septembrī saglabājās apģērbu un tekstilizstrādājumu ražošanā, kā arī dzērienu ražošanā. Lai arī septembrī papīra ražošanā izlaides apjomi bija tuvi pagājušā gada septembra līmenim, tomēr kopumā šogad 9 mēnešos ražošanas apjomi nozarē atpalika no pagājušā gada līmeņa.

 

Turpmākā apstrādes rūpniecības attīstība būs cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos. Ņemot vērā lēno ekonomikas izaugsmi ES un vājo ekonomisko situāciju Krievijā, Latvijas ražotāji nevar rēķināties ar būtiski pieprasījuma pieaugumu eksporta tirgos. Tas nozīmē, ka izšķiroša loma būs spējai uzlabot savu konkurētspēju.

 

Ekonomikas ministrijas viedokli sagatavoja

Jānis Salmiņš

Ekonomikas ministrijas

Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta direktora vietnieks

Lapas informācija atjaunota:    04-11-2014