Joprojām mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu uztur nepārtikas preču tirdzniecība

30-11-2017

Oktobrī mazumtirdzniecības apgrozījums saglabāja stabilu pieaugumu un bija par 4,8% lielāks nekā iepriekšējā gada oktobrī (neizlīdzināti dati, salīdzināmajās cenās).

 

 

Kopumā šā gada janvārī-oktobrī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,9% lielāks nekā 2016.gada attiecīgajā periodā. Nepārtikas preču tirdzniecība nodrošina lielāko devumu no kopējā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma.

 

Oktobrī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 7,5%, salīdzinot ar 2016.gada oktobri. Nepārtikas preču kategorijā visstraujāk pieauga informācijas un komunikācijas tehnoloģiju mazumtirdzniecība un sporta preču un spēļu mazumtirdzniecība. Pieaugums bija vērojams arī mājsaimniecības piederumu kategorijā. Šī tendence ir līdzīga kā iepriekšējos mēnešos. Attiecībā uz tirdzniecības vietām, joprojām turpina pieaugt mazumtirdzniecība lietotu preču veikalos, savukārt sarukums vērojams tirdzniecībā stendos un tirgos un mazumtirdzniecībā pa pastu un Internetā. Kopumā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi veido vairāk kā pusi no kopējā mazumtirdzniecības apjoma.

 

Pārtikas preču mazumtirdzniecība turpina attīstīties diezgan nevienmērīgi – 2016.gada beigās un šī gada sākumā pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi saruka, bet kopš aprīļa tie atkal pieauga, augustā sasniedzot augstāko rādītāju pēdējo gadu laikā (pieaugums par 8,3%). Oktobrī pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma temps nedaudz kritās un bija par 4,4% lielāks nekā pirms gada. Kāpumu ietekmēja joprojām pieaugošā pārtikas, dzērienu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos, tomēr šo preču mazumtirdzniecība veido vien 8% no kopējās pārtikas mazumtirdzniecības.

 

Pēdējos sešos mēnešos degvielas mazumtirdzniecības apjomi ir nedaudz mazāki nekā pirms gada un oktobrī tie bija par 1,4% zemāki nekā 2016.gada oktobrī.

 

Pieaugot ekonomiskajām aktivitātēm, tiek veicināts arī darba samaksas kāpums. Tas savukārt nodrošina iedzīvotāju pirktspējas kāpumu, kas pozitīvi atspoguļojas mazumtirdzniecības rādītājos. Ņemot vērā, ka strauji darba samaksas pieauguma tempi saglabāsies arī turpmāk, tad paredzams, ka arī gada beigās mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums saglabāsies stabils.

 

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā eksperte

Lapas informācija atjaunota:    30-11-2017