Apstrādes rūpniecībā turpinās ražotāju cenu pieaugums

20-10-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017.gada jūnijā-septembrī, salīdzinot ar aprīli-jūniju, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 1,1%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai tās palielinājās par 1,5%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,8 %.

 

Kopumā šī gada deviņos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 3,3%, kas ir straujākais kāpums šajā periodā kopš 2011.gada. Kopumā šī gada deviņos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā vietējā tirgū realizētai produkcijai pieauga par 4,1%, bet eksportētajai produkcijai pieauga par 3 %.

 

 

Nozaru griezumā šī gada deviņos mēnešos ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija pārtikas produktu ražošanā – par 6,2%, kokapstrādē – par 4,4%, elektrisko iekārtu ražošanā – par 5,8%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 2,8% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 2,2%. Ražotāju cenu pieaugumu pārtikas produktu ražošanā būtiski ietekmēja cenu kāpums vietējā tirgū realizētajai produkcijai. Jāatzīmē, ka nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā lielāka ietekme bija cenu kāpumam eksportētajai produkcijai.

 

Lielākā pazeminošā ietekme šī gada deviņos mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam ķīmisko vielu un produktu ražošanā – par 2,5%. Ražotāju cenu samazinājumu šajā nozarē noteica cenu kritums eksportētajai produkcija.

 

Gada griezumā 2017.gada septembrī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 4,1% augstākas. Ražotāju cenas gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai septembrī bija attiecīgi par 5,5% un 3,2% augstākas nekā pirms gada, kas galvenokārt skaidrojams ar energoresursu un izejvielu cenu kāpumu kopš 2016.gada marta.

 

Šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas būs augstākas nekā 2016.gadā. Ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmē eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā nosaka pasaules izejvielu cenu dinamika. Jāatzīmē, ka 2016.gadā un arī 2017.gada janvārī-septembrī pasaules enerģijas, rūpniecības un lauksaimniecības izejvielu cenas uzrādīja pieaugumu. Vienlaikus vietējā tirgū realizētajai produkcijai ražotāju cenu kāpumu ietekmē izaugsmes tempu palielināšanās.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā referente

Lapas informācija atjaunota:    20-10-2017