Septembrī vērojamas mēnesim raksturīgas cenu pārmaiņas

09-10-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šī gada septembrī, salīdzinot ar augustu, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,3%. Precēm tas palielinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4%.

 

Septembrim ir raksturīgs cenu kāpums, ko parasti nosaka apģērbu un apavu cenu pieaugums saistībā ar jauno sezonas preču pārdošanu. Šogad septembrī cenām apģērbiem un apaviem bija lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu. Mēneša laikā cenas apģērbiem un apaviem pieauga par 4,5%, kas kopējā patēriņa cenu līmeņa pieaugumu ietekmēja par 0,3 procentpunktiem.

 

Degvielai cenas Latvijā mēneša laikā pieauga par 3,8%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Septembrī pasaules naftas cenām turpinājās kāpums – mēneša laikā tās vidēji pieauga par 9%. Mēneša otrajā pusē tās pieauga līdz 60 USD par barelu, kas saistīts ar tirgus līdzsvarošanos un pieprasījuma kāpumu, ko noteica OPEC naftas ieguves ierobežošanas politika un nemieri Irākas ziemeļos, kas ir nozīmīgs naftas ieguves reģions.

 

Lielākā pazeminošā ietekme septembrī bija pārtikai. Mēneša laikā pārtikas preču cenas samazinājās par 0,4%, kas noteica kopējā cenu līmeņa samazināšanos par 0,1 procentpunktu. Vislielākā ietekme bija cenu kritumam dārzeņiem, savukārt cenas pieauga piena produktiem un gaļai. Pasaules pārtikas cenas septembrī pieauga par 0,8%. Pasaules cenas visstraujāk pieauga augu eļļām, ko veicināja zemāka nekā prognozēts produkcija Āzijā un importa pieprasījums galvenajās importētājvalstīs zemo krājumu apjomu dēļ. Turpinājās piena produktu cenu kāpums saistībā ar lielo pieprasījumu un ierobežotajām piegādēm Eiropas Savienībā, Austrālijā un Jaunzēlandē. Joprojām augstākais pieprasījums bija vērojams pēc sviesta un siera, turpretī sausā vājpiena un pilnpiena pulvera cenas samazinājās pirkšanas intereses krituma dēļ. Savukārt graudaugu pasaules cenas turpināja samazināties saistībā ar kukurūzas un kviešu ražas pieaugumu lielākajās eksportētājvalstīs.

 

Liela ietekme septembrī bija arī cenu kritumam pakalpojumiem, kas samazinājās vidēji par 0,4% un kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu. Straujākais kritums bija atpūtas pakalpojumiem un pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem, kas saistīts ar sezonas slēgšanu un dažādām akcijām.

 

Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

 

2017.gada septembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada septembri, patēriņa cenas pieauga par 2,9%. Gada vidējā inflācija bija 2,7 %.

 

Šogad vidējā gada inflācija būs augstāka nekā 2016.gadā un var sasniegt 3%. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā referente

Lapas informācija atjaunota:    09-10-2017