Mazumtirdzniecībā saglabājas stabils pieaugums

30-08-2017

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūlijā turpināja  pieaugt un bija par 3,9% lielāks nekā iepriekšējā gada jūlijā (neizlīdzināti dati, salīdzināmajās cenās).

 

Kopumā šā gada janvārī-jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,3% lielāks nekā 2016.gada attiecīgajā periodā.

 

Nepārtikas preču tirdzniecība šajā laikā nodrošināja lielāko devumu no kopējā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma.

Pēdējos trīs mēnešos straujāk attīstījās nepārtikas preču mazumtirdzniecība, kas arī noteica kopējo mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu. Jūlijā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 6,9%, salīdzinot ar 2016.gada jūliju. Līdzīgi kā iepriekšējā mēnesī, nepārtikas preču kategorijā visstraujāk pieauga sporta preču un spēļu mazumtirdzniecības apjomi un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju mazumtirdzniecība. Saruka farmaceitisko un medicīnisko piederumu tirdzniecības apjomi. Kopumā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi veido gandrīz 54% no kopējā mazumtirdzniecības apjoma.

 

Pārtikas preču mazumtirdzniecība attīstās nevienmērīgi – 2016.gada beigās un šā gada sākumā pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi saruka, bet kopš aprīļa tie atkal pieaug un jūlijā pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,5% lielāks nekā pirms gada, kas ir augstākais rādītājs šogad. To lielā mērā ietekmēja  joprojām pieaugošā pārtikas un dzērienu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos. Kopumā pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi veido 1/3 no kopējā mazumtirdzniecības apjoma.

 

Jūlijā degvielas mazumtirdzniecības apjomi saruka par 2%, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada jūliju. Jāatzīmē, ka degvielas mazumtirdzniecības attīstībā vērojamas krasas pārmaiņas – no ievērojama krituma 2016.gada sākumā līdz straujam pieaugumam gada beigās. Arī šogad vērojamas līdzīgas tendences, kad gada sākumā degvielas mazumtirdzniecības apjomi strauji pieauga un tagad palēnām sarūk.

 

Pieaugot mājsaimniecību ienākumiem, pieaug iedzīvotāju pirktspēja, kas arī pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecības dinamiku. Ņemot vērā inflāciju, reālā darba samaksa š.g. 2.ceturksnī bija par 4,6% lielāka nekā 2016.gada attiecīgajā periodā. Mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumam ir līdzīgi tempi. Ņemot vērā sagaidāmo algu pieaugumu, paredzams, ka arī turpmākajos mēnešos mazumtirdzniecībā saglabāsies stabili pieauguma tempi.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā eksperte

Lapas informācija atjaunota:    30-08-2017