Jūlijā vērojamas mēnesim raksturīgas cenu pārmaiņas

08-08-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, patēriņa cenu līmenis Latvijā samazinājās par 0,7%. Precēm tas samazinājās par 1,2%, bet pakalpojumiem tas palielinājās par 0,4 procentiem.

 

 

Jūlijā patēriņa cenu līmenim ir tendence samazināties, ko ietekmē sezonāli faktori.

 

Lielākā pazeminošā ietekme jūlijā saistībā ar izpārdošanām, kas sezonāli notiek katru gadu, bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem (samazinājums par 11,1%), kas kopējo patēriņa cenu līmeni attiecīgi samazināja par 0,6 procentpunktiem un bija straujākais kritums jūlijā kopš 1995. gada.

 

Degvielas cenām Latvijā mēneša laikā bija vērojams kritums par 3,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,2 procentpunktiem. Jūlijā pasaules naftas cenām bija vērojams kāpums – mēneša laikā tās vidēji pieauga par 5%. Mēneša beigās tās bija pieaugušas līdz 52 USD par barelu, kas saistīts ar pieprasījuma kāpumu Indijā, ASV un Vācijā, kā arī ar ziņām par Lībijas un Nigērijas piedalīšanos naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC sanāksmē par naftas ieguves ierobežošanu.

 

Pārtikas cenām mēneša laikā bija vērojams neliels kritums par 0,1%. Vislielākā ietekme bija cenu kritumam bezalkoholiskajiem dzērieniem un piena produktiem, kā arī cenu kāpumam gaļai. Pasaules pārtikas cenas jūlijā turpināja pieau gt trešo mēnesi pēc kārtas. Jūlijā, salīdzinot ar jūniju, tās palielinājās par 2,3%. Piegāžu ierobežojumi un valūtas kursu svārstības nodrošināja pasaules cenu kāpumu graudaugiem, cukuram un piena produktiem. Vienlaikus gaļai pasaules cenas saglabājās nemainīgas, bet augu eļļām tās samazinājās.

 

Lielākā palielinošā ietekme jūlijā bija pakalpojumiem, kas palielinājās vidēji par 0,4% un kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Straujākais kāpums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un pasažieru transporta pakalpojumiem.

 

Cenas jūlijā pieauga arī gāzei (par 2,8%), ko ietekmēja dabasgāzes tirdzniecības cenu kāpums saistībā ar pasaules naftas cenu dinamiku. Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga arī alkoholiskajiem dzērieniem par 0,8 procentiem.

 

Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

 

2017. gada jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, patēriņa cenas pieauga par 2,6%. Gada vidējā inflācija bija 2,2 procenti.

 

Prognozējams, ka šogad vidējā gada inflācija būs augstāka nekā 2016. gadā un var sasniegt 3%. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā referente

 

 

Lapas informācija atjaunota:    08-08-2017