Cenu pieaugums februārī straujāks nekā tas raksturīgs šim mēnesim

08-03-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017.gada februārī, salīdzinot ar janvāri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,4%. Precēm tas palielinājās par 0,6%, bet pakalpojumiem saglabājās nemainīgs.

 

Patēriņa cenu izmaiņas
procentos

 

Pēdējos gados februārim bija raksturīgas ļoti mērenas cenu izmaiņas, bet šogad pieaugums ir nedaudz straujāks.

 

Lielākā palielinošā ietekme sezonālu faktoru ietekmē februārī bija pārtikai. Pārtikai cenas pieauga par 1,1%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,3 procentpunktiem. Lielākā ietekme bija cenu kāpumam dārzeņiem un piena produktiem. Pasaules pārtikas cenas februārī, salīdzinot ar janvāri, palielinājās – par 0,5%, ko ietekmēja cenu kāpums visās galvenajās pārtikas produktu grupās, izņemot augu eļļas. Gada laikā pasaules pārtikas cenas ir kāpušas par 17 procentiem.

 

Palielinoša ietekme februārī bija arī cenu kāpumam siltumenerģijai. Dabasgāzes cenas kāpuma dēļ siltumenerģijai cena palielinājās par 3,7%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Cenu kāpums vērojams arī tabakas izstrādājumiem par 2,4%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu.

 

Degvielai Latvijā cenas februārī saglabājās nemainīgas. Arī pasaules naftas cenas mēneša laikā praktiski nemainījās un saglabājās stabilas 54-56 USD par barelu līmenī, kas saistīts ar lielāko naftas ražotājvalstu naftas ieguves apjomu samazināšanu.

 

Lielākā pazeminošā ietekme februārī bija pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem (samazinājums par 8%) un personīgās aprūpes precēm (samazinājums par 2,6%), kas kopā kopējo patēriņa cenu līmeni attiecīgi samazināja par 0,2 procentpunktiem.

 

2017.gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, patēriņa cenas pieauga par 3,3%. Gada vidējā inflācija bija 0,7 procenti.

 

Šogad vidējā gada inflācija būs būtiski augstāka nekā 2016.gadā. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums.  

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā referente

Lapas informācija atjaunota:    08-03-2017