IMPORTANT TO KNOW
COMUNICATION
1st of January - Eurozone will join Latvia!
Start page Ministry Minister

Minister

Drukāt 

Minister of Economics

Mr. Vjačeslavs Dombrovskis, Minister of Economics of the Republic of Latvia


Date of birth: December 27, 1977

Education:

2003 – Clark University (USA, Massachusetts), PhD in Economics, specialization in public finance and econometrics
2001 - Clark University (USA, Massachusetts), Master"s Degree in Economics
1999 – University of Latvia, Bachelor of Economics and Finance

Professional experience:

Since January 22, 2014 - Minister of Economics

May 2, 2013 – January 22, 2014 - Minister for Education and Science
2011 – elected to the 11th Saeima of the Republic of Latvia, Chairman of the Reform Party faction, Chairman of the Economic, Agricultural, Environmental and Regional Policy Committee of the Saeima
September 2012 – Riga Graduate School of Law, Visiting Professor
2003-2011 – Stockholm School of Economics in Riga, Associate Professor
January 2003 - November 2011 – Baltic International Centre for Economic Policy Studies (BICEPS), Research Fellow
June - August 2011 – Soros Foundation – Latvia, Chairman of the Board
2010-2011– European Cooperation in Science and Technology ISO 701: Comparative Analysis of Enterprise Data: Industry Dynamics, Firm Performance and Employee Outcomes, member of the leading committee
2009-2011– Working Group on Policy Relevant Research on Entrepreneurship and SMEs of the European Commission, national expert
December 2009 – Centre for European Economic Research (ZEW) in (Mannheim, Germany), Visiting Researcher
2008 - 2011 – TeliaSonera Institute at the Stockholm School of Economics in Riga, Research Fellow
Autumn 2007 – Centre for Study of Public Choice, George Mason University (USA), Visiting Researcher
March - April 2004 – Stockholm Institute of Transition Economics at the Stockholm School of Economics in Riga, Visiting Researcher
Summer 2003 - Autumn 2004 – Riga Business School, Visiting Lecturer
2000 - 2002 – Clark University (USA), Tutor
1999 – Clark University (USA), Institute for Economic Policy Studies, Research Assistant
1996 – 1998 – Euro Faculty at the University of Latvia, Research Assistant

Political affiliation: The Reform Party


Last update 28.03.2014